Zpomalení na 30 km/h, kolony, občas i nebezpečné situace čekají na řidiče na mostě na silnici I/7 u Kutrovic na cestě z Chomutovska, Mostecka a Lounska na Prahu. Mostní závěry jsou ve špatném stavu. Místo zábradlí a zábran jen pletivo, a také snížení rychlosti na 50 km/h na cestě I/27 z Mostecka na Žatec a Plzeň. Po havárii kamionu na přemostění Velemyšlevsi. Obě omezení platí už řadu měsíců, řidiči si ale na opravu havárií ještě počkají. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje rekonstrukce obou úseků na příští rok, urychlit práce prý nešlo.

Na silnici z regionu na Prahu si šoféři stěžují dlouhodobě. „Takřka neustále jsou tam nějaké problémy. Dostavba dálnice se pořád odkládá. Tam, kde ještě není, se nedá předjíždět, je přetížená a vše ještě komplikují velmi časté uzavírky a omezení. A navíc, některá omezení tam jsou už dlouho a nepracuje se na nich,“ naráží Jiří Šimon, který z Loun dojíždí po „sedmičce“ do Prahy za prací, na most u Kutrovic.

Na jednom z mostů v úseku mezi Panenským Týncem a Slaným jsou ve špatném stavu mostní závěry. Byly tam instalovány retardéry, které chrání most před dalším poškozením, a snížena rychlost na 30 km/h. Tvoří se tam kolony, někteří šoféři tam riskují, předjíždějí, nechtějí čekat.

Přesto, že omezení je na místě už řadu měsíců, na silnici se nepracuje. Řidiči by si představovali rychlejší řešení. Podle správce komunikace nešlo postup urychlit. Bylo prý nutné dodržet všechny termíny při získání povolení, při soutěžích, zjistit stav, vypracovat projekty a podobně. „Stavba má pravomocné stavební povolení, nyní je dokončena dokumentace. Po dokončení výběrového řízení na zhotovitele bude zahájena oprava. Jedná se o rozsáhlou opravu, která bude prováděna vždy za uzavírky jedné poloviny mostu,“ informoval Jan Studecký, mluvčí ŘSD.

Rekonstrukce má vyjít na více než 50 milionů. „Budou se měnit přechodové oblasti mostu, budovat nová křídla mostu, opravovat odvodnění kolem opěr, vyměňovat se bude hydroizolace, dilatační závěry, nová bude vozovka,“ pokračoval Studecký.

Začne se nejdříve příští rok na jaře. „Stavba je plánována na stavební sezonu 2020. Dříve s realizací nelze začít z důvodu zajištění výběru zhotovitele a nutnosti provádění prací ve vhodných klimatických podmínkách,“ sdělil mluvčí ŘSD.

Neopravuje se zatím také ani na silnici I/27 z Mostecka na Žatec a Plzeň. V závěru května tam na přemostění Velemyšlevsi, které funguje teprve od konce roku 2016, havaroval plně naložený kamion, prorazil zábradlí a zábrany a spadl z výšky patnácti metrů. „Od té doby je tam jen plot místo zábradlí a snížená rychlost. Už je to přes půl roku a neopravuje se,“ trápí Milana Václava, šoféra, který místem často jezdí.

Ani tady, přestože jde o havárii, nešlo podle ŘSD práce urychlit. Nejdříve se zjišťovaly škody, poté stanovoval postup oprav, opět musí proběhnout výběrová řízení. Opravovat se má také v příštím roce. „Po dopravní nehodě musela proběhnout důkladná prohlídka mostu, musela být vykázána všechna poškození, následně zpracován postup prací a rozpočet. Na základě těchto dokumentů byla vyhlášena soutěž na zhotovitele, přičemž nyní jsme ve fázi před podpisem smlouvy. Po podpisu smlouvy zahájí zhotovitel práce,“ dodal Studecký.