Římskokatolická církev chce na opravy svých patnácti kostelů na Žatecku, Lounsku a Podbořansku získat peníze z Evropské unie.

Jsou mezi nimi značně zdevastované kostely v Hořeticích, Siřemi nebo Nečemicích, ale i poměrně zachovalé, jako třeba v Hřivicích, Domoušicích, Pnětlukách, Liběšicích, Libořicích, Dobříčanech nebo Želči.

„Náklady na jejich opravu se vyšplhají na desítky milionů korun. Chceme požádat o peníze z dotací programů Evropské unie. V současné době připravujeme projektové dokumentace k žádostem o stavební povolení,“ sdělil otec Vilém Marek Štěpán z fary v Liběšicích, která kostely spravuje.

Siřem coby turisticky atraktivní místo

Mezi kostely, na jejichž opravu chce církev získat peníze z Evropské unie, je i Siřem na Podbořansku. Před rokem tam byl při návštěvě ministra kultury představen projekt, který si klade za cíl obnovu nejen kostela, ale i sýpky a hospodářské budovy na návsi. Vesnička Siřem se má podle autorů projektu stát novým turisticky atraktivním místem v ČR inspirovaným významným česko – německým spisovatelem Franzem Kafkou.

„Projekt určitě neusnul. Obnova Siřemi se připravuje ve dvou rovinách. Jednak bychom chtěli na rekonstrukci kostela získat peníze z Evropské unie, k tomu sháníme také peníze na vytvoření skleněných plastik, které by v kostele měly být. Jejich vytvoření bude trvat několik let. Bylo by ideální, kdyby se jejich realizaci podařilo časově sladit s vlastní rekonstrukcí kostela,“ sdělil otec Vilém.

Projekt centra Franze Kafky v Siřemi si klade za cíl rekonstrukci a následné využití tří zdevastovaných památek. „Uvnitř zchátralého kostela by měly být obří skleněné plastiky doprovázené hudebně dramatickou prezentací,“ vysvětlil Jaromír Hník, jeden z autorů projektu.

Z nedaleké hospodářské budovy má vzniknout informační centrum o kraji a jeho historii s restaurací. Třetí objekt, sýpka nad vesnicí, která inspirovala Kafku k napsání jeho nejznámějšího románu Zámek, se má přeměnit v muzeum jeho díla. „Prostor sýpky vtáhne návštěvníky do atmosféry Kafkova díla,“ dodal Hník. Autoři projektu počítají s tím, že by do Siřemi za Kafkou ročně přijelo až padesát tisíc turistů. Náklady na realizaci projektu se odhadují na zhruba 40 milionů korun.