Ústecký kraj chce získat z Regionálního operačního programu (ROP) více než dvě miliardy korun na rozsáhlé rekonstrukce devíti silnic ve svém majetku.

Tři z nich vedou přes okres Louny.

Na jednu z nich už kraj o dotaci požádal, na dvě další se chystá v druhé polovině roku. „Ústecký kraj dosud v ROP uplatnil rozsáhlé rekonstrukce čtyř silnic v celkové hodnotě 733 milionu korun. Ty by mohly být zahájeny v tomto roce. O případné dotaci ze zdrojů Evropské unie se bude jednat v druhé polovině května,“ uvedl František Janačík z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Mezi zmíněnou čtveřicí silnic je i komunikace II/257 z obce Kozly na severu Lounska do Bíliny, jejíž rekonstrukce si vyžádá zhruba 113 milionů korun. Na další dvě silnice, které vedou okresem Louny, chce kraj požádat o peníze v dalších výzvách ROP. Jednou z nich je silnice z Kadaňska na Podbořansko.

Podbořansko

Opravy mají proběhnout v rozsáhlém úseku od křižovatky se silnicí I/13 Karlovy Vary – Chomutov přes Kadaň až po Petrohrad na Podbořansku. Opravy se mají dotknout silnic, které vedou například přes Podbořany, Očihov, Kryry a Černčice. Náklady na rekonstrukci jsou zhruba 861 milionů korun.

„Krajští zastupitelé v minulých dnech schválili předfinancování dvou etap této rekonstrukce za 495 milionu korun,“ uvedl F. Janačík.

Kraj o dotaci z ROP požádá zřejmě letos na podzim, stejně tak jako v případě plánované rekonstrukce silnice II/229 Louny – Ročov – hranice s Rakovnickem za 270 milionů Kč.