Rodiče s kočárky a vozíčkáři se díky rozhodnutí šestinásobného paralympijského vítěze Jiřího Ježka dočkají bezbariérového přístupu do Základní školy a Mateřské školy Kpt. Otakara Jaroše v Lounech. Na žádost Nadace ČEZ totiž vybral šestici žádostí o grant Oranžové schody. V severních Čechách doporučil právě lounskou školu a její projekt „S vozíčkem a kočárkem bezpečně". Nadace ČEZ přispěje na vybudování bezbariérového nájezdu částkou 195 tisíc korun.

Rodiče s kočárky a vozíčkáři navštěvující školu se bezbariérového nájezdu, který doplní příkré schody, dočkají už na jaře příštího roku. Starý plán školy totiž s bezbariérovostí nepočítal a konkrétně do budovy školky vede jediné schodiště s velmi příkrým sklonem a převýšením, které je pro méně pohyblivé na vozíčku a pro maminky s kočárky neschůdné.

Děti si hrají v ZŠ a MŠ Kpt. O. Jaroše v Lounech„Vedle nynějšího schodiště vybudujeme pozvolný nájezd a zpřístupníme tak školku všem. Doteď někteří museli obcházet areál po nezpevněné cestě pro auta, což bylo nepohodlné a hlavně nebezpečné," vysvětlil ředitel školy a školky Vlastimil Lisse.

Školu ani školku zatím žádný žáček na vozíčku nenavštěvuje, ale to se může už v příštím roce změnit. Záměrem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR je totiž co nejvíce integrovat handicapované děti a omezit nynější praktické školy. „Jsem moc rád, že existuje snaha začlenit děti na vozíčku mezi většinovou společnost. Děti jsou velmi vnímavé, a když jim dáme příležitost, pochopí, že jejich handicapovaní kamarádi jsou vlastně stejní jako oni, jen jsou omezenější v pohybu," tvrdí paralympijský cyklista Jiří Ježek.

Projekt Oranžové schody Nadace ČEZ pomáhá odstraňovat architektonické bariéry nákupem plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů nebo zvukových a světelných naváděcích systémů. Letos mohly školy oproti minulým letům žádat také o příspěvky na stavební či mechanické úpravy prostor nebo stávajících zařízení. „Naším záměrem je pomoci mladým lidem s tělesným postižením začlenit se mezi ostatní studenty a minimalizovat překážky, které jim stojí v cestě za kvalitním vzděláním," říká Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

V uplynulých letech se už podařilo podpořit 22 škol v celé republice. Letos, respektive příští rok, kdy dojde ke zprovoznění jednotlivých zařízení, se přidá dalších šest škol.

Soňa Holingerová