K více než třem desítkám zásahů museli během noci na pondělí 10. února vyrazit hasiči v Ústeckém kraji. Nejčastěji se jednalo o vyvrácené a polápané stromy nebo větve. "Nejvíce zásahů bylo na Žatecku (10), Děčínsku (7), Chomutovsku (6) a Ústecku (5)," uvedl mluvčí hasičů Milan Rudolf.

Orkán Sabine na Královéhradecku. Spadlý strom u obce Spy
Bouře Sabine si vyžádala jednu oběť. Bez proudu byly tisíce domácností

Další zásahy si připsali během pondělního dopoledne. "Hasičské jednotky v Ústeckém kraji vyjely k dalším 41 událostem způsobeným silným větrem. Hasiči odstraňovali spadlé stromy a větve na 35 místech a na dalších 16 místech zajišťovali střechy, sloupy, dráty vysokého napětí, uvolněné plechy," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. "Od 12 hodin bylo nahlášeno dalších 73 míst, kde spadly stromy nebo větve na komunikace nebo vedení. Hasiči rovněž vyjeli na dalších 23 míst, odkud byly hlášeny stržené střechy, reklamní poutače a plechy," vypočítal.

Dagmar Knížetová (uprostřed) s medailí.
Světovému ledu kraluje dáma, která si dala pauzu na celých padesát let

Plné ruce práce měli po celou noc i ráno, kdy okolo 6. hodiny přišel jeden z největších úderů Sabine, také energetici. „V Ústeckém kraji řešíme osm poruch na vedení vysokého napětí, bez elektřiny je 5700 odběratelů na Děčínsku, Chomutovsku a Ústecku," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

Kalamita v Ústeckém kraji

Ke 13. hodině dokonce energetici vyhlásili kalamitní stav nově v Ústeckém, Libereckém a Královehradeckém kraji. I nadále trvá kalamitní stav v Karlovarském, Plzeňském a Středočeském kraji.

"Přes zásobovací území ČEZ Distribuce bohužel přišla další vlna o síle vichřice. Aktuálně ČEZ Distribuce eviduje 292 poruch na vedení vysokého napětí a bez elektřiny je na 290 tisíc odběrných míst. V Ústeckém kraji pracujeme na opravě 25 poruch vysokého napětí, bez elekřiny je 12 tisíc odběrných míst," informovala Soňa Holingerová.

Odběratelé mohou podrobné informace získat na webech bezstavy.cz a cezdistribuce.cz

Problémy v dopravě

Provoz na regionální trati mezi Blatnem na jihu Ústeckého kraje a Jesenicí ve Středočeském kraji je kvůli spadlému stromu zastavený. Do svého cíle kvůli němu nedojel vlak z Bečova nad Teplou přes Blatno do Rakovníka, kvůli odstranění překážky nabere více než hodinové zpoždění.

Silnice třetí třídy mezi Žatcem a Liběšicemi byla po poledni neprůjezdná. Vlivem silného větru se kousek za křižovatkou se silnicí Žatec – Louny převrátil vozík za dodávkou. Převrácené nákladní auto je také na silnici Žatec – Plzeň poblíž Kralovic na severním Plzeňsku.

Hodně nepříjemný zážitek získal jeden z redaktorů Deníku, kterému při cestě u Drahomyšle spadla přímo za jízdy na automobil ulomená větev ze stromu. To se naštěstí obešlo bez zranění.

Silný vítr poničil po poledni střechu sedmipatrového panelového domu na sídlišti Jih v Žatci. Na místě zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči, střechu zajistili proti tomu, aby se některá z částí nezřítila na zem.

Další drobnou událostí byl po pondělním poledni také pád stromu na silnici mezi Žatcem a Staňkovicemi. Průjezd po komunikaci byl s opatrností možný.

Bleší trh v Lounech.
FOTO: Ve Stromovce měli opět bleší trh