Kvůli změně předpisů přijdou občané v Podbořanech o pobočku Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) na tamní radnici. Kvůli vyřízení svých požadavků teď budou muset jezdit čtyřicet kilometrů do Loun. Pobočka v Podbořanech usnadňovala život lidem, kteří potřebovali vyřídit důchody či nemocenskou.

„Bohužel je to kvůli změně předpisů. V Podbořanech není zaveden systém, který pro přijímání agendy potřebujeme. Mrzí nás to a doufáme, že až se vše podaří vyřešit, bude provoz pobočky obnoven,“ řekla na dotaz Deníku Václava Košťáková, zástupkyně ředitele OSSZ Louny.

Lidé jsou rozhořčeni

Zrušení úředních dní OSSZ obyvatelům Podbořan život rozhodně neusnadní. „Všechno tady postupně ruší, už ve městě skoro nic nemáme. Lidem to samozřejmě bude chybět. Kdo se má s papírem tahat až do Loun,“ neskrýval rozhořčení například František Štěpánek, obyvatel Podbořan.

OSSZ Louny a město Podbořany se zatím dohodli, že pobočka, která se bude rušit, zůstane v provozu do konce letošního roku alespoň jako konzultační místo. „Pracovnice lidem pomohou s vyplněním formulářů a poradí jim, co všechno potřebují pro vyřízení žádosti. Lidem to pomůže, protože pokud něco nebudou mít v pořádku, nebudou muset do Loun dvakrát. Jinak se samozřejmě budeme snažit vyjednat, aby tu OSSZ znovu pobočku otevřela. Bohužel to ale město neovlivní,“ dodal k problému podbořanský starosta Radek Reindl.

Na počátku roku 2005 byla uzavřena také pobočka OSSZ v Žatci. Ta byla v objektu polikliniky. „Zvláště z Podbořan je to do Loun daleko. Kvůli uzavření kanceláře v Žatci rozšíříme v Podbořanech dobu, po kterou bude kancelář otevřena. Pro obyvatele spádových obcí Žatecka budou nyní Podbořany asi dostupnější než Louny, Žatečané budou muset jezdit k nám do Loun,“ říkal tehdy ředitel OSSZ Louny Petr Burdych.

Kanceláře OSSZ v Žatci i Podbořanech navštěvovalo před dvěma lety průměrně deset lidí denně. Lidé si tam chodili vyřizovat žádost o důchod na tzv. úvodní schůzku. Poté již jen podle svého uvážení, pokud něco potřebovali. K posudkové komisi jsou do kanceláře zváni lidé, kteří jsou více než půl roku v pracovní neschopnosti, nebo ti, kteří žádají o invalidní důchod.