Rodné Lounsko si připomnělo smrt slavného rodáka, válečného hrdiny a bojovníka za svobodu Československa, kpt. Otakara Jaroše. Ten padl při obraně města Sokolovo, ležícího nedaleko Charkova na dnešní Ukrajině, a vláda tehdejšího Sovětského svazu mu jako prvnímu cizinci v historii své země udělila titul Hrdina Sovětského svazu.

Od dramatických událostí při bitvě u Charkova v pátek 8. března uplynulo rovných 70 let. Ten den zahynul Otakar Jaroš, když se svými vojáky do poslední možné chvíle čelil přesile nepřátel.

Výročí skonu významného rodáka si připomněli v Lounech tradičně u jeho rodného domu v Kotěrově kolonii a poté i v jedné ze základních škol. Ta loni, při příležitosti 100. výročí narození hrdiny, převzala jeho jméno. Oficiální představitelé města, stejně jako zástupci Česko-ruské společnosti Louny a další hosté, vzdali na místě čest Jarošově památce.

Velmi zajímavou výstavu k této příležitosti připravila také Galerie u Plazíka v Peruci. Letos otevřela své brány návštěvníkům už pošesté. A právě nyní je tam k vidění mnoho zajímavých materiálů k 70. výročí bitvy u Sokolova. „Prvá část výstavy je věnována vojákům na africké a západní frontě, kterou doplňuje seznam lidí, kteří tam válčili a byli z okresu Louny. V další části jsou základní informace o československé jednotce v Buzuluku a o životě Otakara Jaroše, na kterou přímo navazuje bitva u Sokolova a další postup armádního sboru až do Prahy," popisuje galerista Mirek Blažek.

Expozice bude přístupná veřejnosti do 21. dubna o víkendech a svátcích, vždy mezi 9. a 17. hodinou.