Pilot manévroval příliš nízko a při malé rychlosti. Neměl šanci problémovou situaci vyřešit. Takový je závěr Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v případu pádu ultralehkého letounu z loňského srpna. Pilot, který tehdy zemřel, a vážně zraněný cestující letěli pravděpodobně pozdravit známé v Lipně, manévr ale nezvládli a letoun se zřítil nedaleko mezi domy.

Malé ultralehké letadlo se dvěma lidmi v kabině spadlo v Lipně přímo mezi obydlené domy 21. srpna 2015 v odpoledních hodinách. Podle odborníků letělo velmi nízko, při průletu nad obcí, při jednom z manévrů, nastaly problémy. „Pravděpodobnou příčinou letecké nehody byl pád letounu v průběhu manévru na malé výšce a pravděpodobně i na malé rychlosti. Přestože se jednalo o zkušeného pilota, neměl reálnou šanci vzniklou situaci úspěšně řešit vzhledem k malé výšce," píše se v závěrečné zprávě leteckých vyšetřovatelů.

Tvrdý dopad

V obci Lipno havaroval malý letoun. Jeden člověk na místě zahynulLetadlo tehdy spadlo do centra obce, jen díky obrovské shodě náhod nebyl zraněn také někdo na zemi. Při havárii letadlo zavadilo o střechu jednoho z domů a poničilo ji. Po dotyku se střechou se ultralight převrátil a dopadl mezi domy. Kabina byla po dopadu zcela zdevastovaná. Tragédii nepřežil devětatřicetiletý pilot letounu, byl na místě mrtvý. Osmapadesátiletý spolucestující byl oživován a následně ve vážném stavu transportován s poraněním břicha a hlavy do nemocnice. Zpočátku se léčil v Ústí, pak v Chomutově, nakonec v Lounech, v současné době se mu už daří lépe.

Ale proč zkušený pilot manévroval a zatáčel tak nízko? Navíc nad obcí? Podle vyšetřování chtěli muži údajně před cestou na letecký sraz pozdravit ze vzduchu své známé v Lipně, kteří tam právě oslavovali narozeniny. Pravděpodobně chtěli i fotit.

Prototyp bez technické

Ten den letadlo odstartovalo z Rané, následně mělo odletět na sraz ultralehkých letadel do Srýčkovic, tam už se ale nedostalo. Osudným se stala kritická část letu nad Lipnem a jeden z nepovedených manévrů.

Malé letadlo bylo prototypem, který si ze stavebnice k tomu určené postavili sami zkušení letci. V době nehody ale nemělo platnou technickou prohlídku. Odborníci odhalili také drobné nedostatky v péči o motor a některé nevhodné technické postupy.

Právě porucha motoru nebo řízení se skloňovaly ihned po pádu letadla jako možné příčiny nehody. Vyšetřovatelé ale řízení kontrolovali, směrové i podélné řízení bylo až ke kabině v pořádku. V kabině, protože byla totálně zdevastovaná, zkontrolovat nešlo. „Případnou degradaci konstrukce nebo závadu systému řízení letounu se nepodařilo prokázat ani vyloučit," říká zpráva.

Pohonných hmot měl letoun dostatek. Také poruše motoru nic z vyšetřování nenasvědčuje. „Technická prohlídka pohonné jednotky neprokázala její závadu, kterou by bylo možno označit jako příčinu pádu letadla," pokračovali vyšetřovatelé.

Připomeňte si: U Lipna spadlo letadlo mezi domy. Jeden člověk nepřežil, druhý bojuje o život

Odborníci prováděli ohledání trosek, zpracovávaly se znalecké posudky, prováděny byly expertízy motoru, výslechy svědků i další úkony. Že se nejednalo o technický problém nasvědčuje i další indicie. „Letoun narazil do země s pracující pohonnou jednotkou na režim volnoběh nebo blízkém volnoběhu. Při nepravidelnosti chodu motoru a v případě nutnosti přistání by zkušený pilot netočil zatáčku nad zastavěnou plochu katastru obce Lipno, ale využil by rozsáhlou volnou plochu v přímém směru letu," píše se ve zprávě. Ta také uvádí, že pilot v době kritického manévru reagoval, uvědomoval si stresovou situaci, došlo k ní náhle.

Zřítil se i Delfín

Podle zprávy se letadlo nad obcí pohybovalo ve výšce menší než padesát metrů. Podle nařízení to má být mnohem výše.

V okrese Louny se v posledních letech nejedná o jedinou havárii letadla. V červnu 2012 se zřítil u žateckého letiště Macerka proudový letoun L-29 Delfín, který tam byl využíván k vyhlídkovým letům. Tragédii, ke které došlo jen několik set metrů od letiště, tehdy nepřežili dva lidé – dvaapadesátiletý zkušený pilot a třicetiletá pasažérka, která dostala let jako dar k narozeninám. Experti také tehdy usoudili, že chybu udělal pilot, který se strojem manévroval příliš nízko. 

Připomeňte si: U Čeradic se zřítilo letadlo. Oba cestující lidé zemřeli