Více než dvacet padělků bankovek zaznamenali od počátku roku 2007 kriminalisté na území lounského okresu. Zadržené padělky byly nekvalitní, rozeznatelné na první pohled. Před Vánocemi policisté vyšší aktivitu nenechavců nezaznamenali. Od ledna do konce listopadu zadrželi kriminalisté v lounském okrese dvacet čtyři padělků bankovek. „Jednalo se hlavně o bankovky s nižší nominální hodnotou,“ informovala Deník Jaromíra Střelcová, tisková mluvčí Policie ČR v Lounech.

Podle jejích slov policisté v regionu nezaznamenali zvýšení počtu padělků před vánočními svátky. „Je to stejné jako přes celý rok,“ řekla. „Padělky zadržené v okrese Louny byly dost nepovedené. Že jde o padělky se dalo poznat na první pohled. Například stříbrný ochranný proužek byl často udělán amatérsky, bankovky byly špatně čitelné, jakoby vyprané. Při ohmatání papíru bylo také hned jasné, že se jedná o padělek,“ přiblížila policejní mluvčí.

Kontrolujte bankovky

Lidé by si měli peníze při převzetí kontrolovat. „Nemusejí vzít bankovky, které jsou jim na první pohled podezřelé. Pokud mají podezření, že se jedná o padělek, měli by upozornit policii,“ pokračovala Jaromíra Střelcová.

Rozpoznat, že před vámi stojí padělatel, je ale většinou velmi složité. „Pokud je to člověk, který to zkouší poprvé či podruhé, bude určitě hodně nervózní. Postupem času se ale otrkají a jsou stále více klidnější,“ radí všímat si reakcí platícího Josef Kovářík, policejní psycholog. Podle něj lidé k padělání sahají kvůli snaze o udržení životního standardu. „Jedním z popudů může být strach z neustálého zdražování a z udržení životní úrovně. Nemají peníze a chtějí si pomoci,“ tvrdí Josef Kovářík. „Dalším důvodem může být příliš komerční svět a reklama. Lidé tu věc z reklamy moc chtějí a přitom na to nemají. Zkusí to jednou, vyjde jim to a myslí si, že jim to pak už vyjde pokaždé,“ dodal policejní psycholog.

České bankovky jsou v současné době chráněny osmi ochrannými prvky. Nejlépe rozpoznatelnými jsou vodoznak, ochranný okénkový proužek či soutisková značka. Mezi další patří ochranná vlákna zapuštěná v papíru, skrytý obrazec viditelný pouze při určitém sklonu bankovky proti zdroji světla, opticky proměnlivá barva, iridiscentní pruh, který také mění barvu či mikrotext.