Okres Louny, Ústecký kraj – Fontány, pochod chmelobrany, jízda šlapohybem, odemykání majáku s fanfárami a další pompézní akce budou doprovázat otevření Chrámu chmele a Piva v Žatci pro letní turistickou sezonu, která v nově postavené památce jakožto druhá v pořadí začne tuto neděli. Návštěvníky však přivítá i něco jiného, co se na pozvánkách už tolik nezdůrazňuje: dražší vstupenky do areálu.

„Ceny pro přístup do jednotlivých atrakcí zvýšíme o pět nebo deset korun. Na různých místech to bude různé,“ potvrdil nový ředitel Chrámu chmele a piva Jaroslav Čása. Novou letošní atrakcí bude „průlez komínem“. První den se ještě návštěvníci dostanou na věž chmelového majáku za poloviční cenu, pak už budou platit více. „Slavnostní zahájení proběhne v neděli 1. dubna v 10 hodin a tento den bude vstup na chmelový maják za poloviční cenu,“ dodal J. Čása.

Podobné to bude i v některých dalších památkách hna území Ústeckého kraje. Část jich zdraží. Jiné však naopak ceny nezvýší.

Například oblíbený zámek v Krásném Dvoře otevře příští sobotu a vstupné ponechá na loňské úrovni. Je třeba ale dodat, že vstupenky v tomto zámku podražily právě minulý rok.

Na Novém Hradě v Jimlíně u Loun začne nová sezona až 8. dubna – s jarmarkem na nádvoří na Velikonoční neděli. A vstupné tam podraží. „Dospělý návštěvník nově zaplatí 60 korun, děti, studenti a senioři 40,“ uvedl nový ředitel zámku Josef Kabát. Na zámek loni přišlo 13 tisíc lidí, letos by chtěli jeho zaměstnanci toto číslo překonat.

Podle agentury ČTK se zdražování bude týkat i některých dalších hojně navštěvovaných památek v Ústeckém kraji. Vyšší vstupné se zavádí například v Národním Památníku Terezín. Vstup do Malé pevnosti, Muzea ghetta a bývalých Magdeburských kasáren nyní vyjde na 210 korun, snížené vstupné je 160 korun. „Důvodem jsou rostoucí náklady na provoz. Dražší jsou hlavně energie. Nejradši bychom nezdražovali, ale už jiné řešení nebylo,“ uvedl Tomáš Rieger, mluvčí památníku, který ročně navštíví přes 400 tisíc lidí.

Vstupné zvýší v nové sezoně také třeba zámek v Děčíně nebo oblíbené soutěsky v Hřensku v nádherné přírodě Labských pískovců.

Naopak na zámku v Libochovicích zůstane cena stejná, ovšem tam se vstupné podobně jako v Krásném Dvoře zdražovalo loni.

Na obnovu a záchranu kulturních památek Ústecký kraj v roce 2011 vyhradil ze svého rozpočtu 10 milionů korun, letos to bude 13 milionů.