Kaplička ve Skupicích a Husova zvonička v nedalekých Lenešicích byly jako dva objekty z okresu Louny vybrány mezi 21 památek v rámci celé České republiky, které dostanou příspěvek na renovaci od Nadace Via. Celkem tato nadace, která se věnuje pomoci památkám a další dobročinné aktivitě, rozdělila v nejnovějším grantovém řízení 670 tisíc korun.

„Zdánlivě to není vysoká suma, přesto pomůže zachránit dvě desítky památek. Příspěvky na jednotlivé objekty se pohybovaly v rozmezí 16 až 50 tisíc korun. Tentokrát chceme přispět k opravě i těch nejdrobnějších památek, jako například malých kapliček, božích muk, márnic na hřbitově nebo soch,“ uvedla pro Deník Alžběta Mattasová, projektová manažerka z Nadace Via.

Dodala, že příspěvek z nadace je skutečně jen příspěvkem a nikde nestačí pokrýt náklady na celou opravu dané památky. „Náš příspěvek je často jen zlomkem v celkovém rozpočtu opravy. Projekty jsou většinou založeny na dobrovolné nezištné práci občanů z okolí či občanských sdružení, často finančně přispívají obce i podnikatelé,“ upřesnila Alžběta Mattasová.

V Lenešicích je garantem opravy zvoničky občanské sdružení s názvem Lenešický okrašlovací spolek a u kapličky ve Skupicích město Postoloprty.

Nadace podpořila jedenadvacet oprav malých památek v Čechách a na Moravě. V nejbližším okolí okresu Louny se díky jejím penězům bude opravovat ještě také například křížek u Hostovic v Českém středohoří nebo historické dveře v kapli Jana Nepomuckého v Kolešovicích u Rakovníka.