Pamětní deska z domu v Sýrovicích na Podbořansku, odhalená loni 17. listopadu, už zmizela. Někdo ji odmontoval a ukradl.

Policie se případem ještě nezabývá, krádež jí nikdo nehlásil. Žena z domku, na kterém byla deska umístěna, tvrdí, že ji strhly děti. Pamětní deska byla z plastu.

Nápis na desce upozorňoval na pracovní tábor, který byl v Sýrovicích zřízen v roce 1958. Za dobu jeho sedmileté existence jím prošlo několik tisíc lidí. Tábor stával v místě dnešních bytových domů, měl kapacitu přibližně 350 vězňů. Ti většinou pracovali na polích v okolí. Odsouzení byli trýzněni zimou, hladem a neustále čelili hrozbě bití a tělesných trestů. Po táboře do dnešní doby zbyla jen část ohradní zdi podél silnice I/27 Žatec – Plzeň a jedna z budov.

Táborem v letech 1962 a 1963 prošel také Ladislav Nykl, jenž tam byl umístěn za členství v trampské skupině a později umístění pamětní desky v Sýrovicích inicioval.

„Nevím, zda má cenu tam dávat desku novou. Stejně ji zase někdo ukradne. Snad se ale podařilo dostat pracovní tábor v Sýrovicích do povědomí lidí a o to mi hlavně šlo,“ řekl Deníku Ladislav Nypl.