Načerpat pozitivní energii prý ale můžete také u Klobuk na Lounsku. V poli tam stojí tři a půl metru vysoký pískovec. Nápadný v rovinaté krajině, osamocený, němý, tajemný. Hmotnost Kamenného pastýře se odhaduje na pět tun. „Je to úžasné místo. Mám v sobě takový zvláštní pocit. Nevím, zda je to ta energie, ale něco tu prostě je,“ říká Míla, jedna z návštěvnic u menhiru.

Odborníkům se do dnešních dní nepodařilo objasnit jeho původní význam. Podle výzkumů musel být vztyčen uměle. Zajímavostí je souvislost mezi Kamenným pastýřem a horou Říp. Pokud sledujete východ Slunce od menhiru, přímo za Řípem je k vidění 30. dubna a 13. srpna, v datech, na která vychází významné keltské svátky Beltine a Lugnasad. Náhoda? Možná.

V okolí Klobuk se našli keltské hroby. Také je ale pravda, že megalitická kultura, jenž stavby balvanů budovala po celé Evropě, působila o mnoho dřív, než k nám přišli Keltové.

Mýdlo s jelenem je jedním, zdaleka však ne jediným světovým výrobkem, který se "narodil" na severu Čech.
KVÍZ: Primeros, cibulák, duritka. Poznáte slavné výrobky ze severu Čech?

Kolem Kamenného pastýře údajně v minulosti bývalo celé zkamenělé stádo, měl být obklopen šesti až dvanácti menšími menhiry. Ty ale v minulosti musely ustoupit orbě.

Minulost je tedy zahalena tajemstvím, stejně jako využití menhiru. Dnes ale láká řadu návštěvníků.

Menhir je v poli, zhruba 100 metrů od silnice, vpravo směrem z Klobuk do Telců. V místě je sice horší parkování, ale můžete nechat auto o něco níže a kousek dojít k informační tabuli, a poté upravenou cestou až k tajemnému místo. Je tam lavička a dřevěná palisáda, kde můžete usednout a vstřebávat pozitivní energii.

Ilustrační foto
Kvíz: Rumcajs, Manka, Cipísek. Znáte loupežnickou rodinku z lesa Řáholce?

Mnoho teorií totiž přisuzuje megalitům energetickou roli, jejich pomocí je údajně možné získávat pozitivní energii. Další trvdí, že chrání, před negativní energií. „Pomocí přesných cesiových magnetometrů bylo zjištěno, že Pastýř nejen vytváří zápornou magnetickou anomálii (je svým magnetickým polem otočen proti poli zemskému), ale při východu slunce se tato anomálie nevysvětlitelně posouvá o jeden metr na východ. Kámen kolem sebe vytváří ochranné pole ve tvaru kruhu,” píše o místě server kudyznudy.cz.

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Ale to už se přesuňme do Panenského Týnce, také na Lounsku. Tajemné místo, protkané údajně pozitivní energií. Dlouhodobě přitahuje také různé psychotroniky nebo léčitele, ale také umělce a lidi, kteří jen chtějí načerpat energii a v neposlední řadě turisty. Takový je nedostavěný chrám Panny Marie zřejmě ze 14. století, jenž je pravděpodobně dílem pánů ze Žerotína.

„Údajně stojí v místě, kde se protínají dvě zóny léčivé pozitivní energie a křížení násobí jejich sílu. Energie chrámu prý dokáže odstraňovat depresivní stavy a přináší optimismus, dobrou náladu a radost ze života,“ říká o místě portál kudyznudy.cz.

Hříšní lidé Města pražského
KVÍZ: České krimi táhne. Ověřte si, co víte o legendárních seriálech

„Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Za husitských válek však byla stavba přerušena a objekt pobořen. Po Bílé Hoře byla nadobro stavba zastavena a nedostavěný klášter zůstal torzem. Chrám měl být původně třílodní. Ucelená část tedy není chrámová loď, ale jen výběžek s kněžištěm,” popisuje server kudyznudy.cz.

Zaparkovat lze přímo u areálu. U areálu je také parčík, dětské hřiště, ale také občerstvení a obchod s upomínkovými předměty.