Rekonstrukce horní části bývalých papíren v Žatci končí. Alespoň po stavební stránce. Teď se vybaví nábytkem a dalším mobiliářem, pak se tam nastěhuje depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci. V nových prostorách se uloží statisíce kusů historicky cenných předmětů, hlavně z archeologických vykopávek, ale také sochy, plastiky, obrazy, keramika.

Rekonstrukce stála 40 milionů korun

Rekonstrukce horní části papíren začala loni na jaře, stavební práce vyšly na zhruba 40 milionů korun. Na další miliony korun pak přijde vnitřní vybavení objektu. Přibližně 85 % tzv. uznatelných nákladů pokryje dotace z Regionálního operačního programu Severozápad, kterou město získalo.

Po dokončení prací převezme areál do své správy žatecké muzeum. Velkou část zrekonstruovaných prostor zabere jeho depozitář. Sbírky má nyní uložené vesměs v nepříliš nevyhovujících podmínkách jak v hlavní budově v Husově ulici, tak i v dalších objektech ve městě. „Nový depozitář v bývalých papírnách umožní kvalitní uložení sbírek na další staletí," říká Radmila Holodňáková, ředitelka muzea.

Město má nový přednáškový sál

Kromě depozitáře a jeho zázemí vyrostl v areálu papíren přednáškový sál s kapacitou zhruba 150 lidí. Ten má sloužit pro různé společenské akce, přednášky, ale i kroužkům a dalším zájmovým aktivitám žatecké veřejnosti. „Depozitář muzea nebude veřejnosti přístupný, ale chceme, aby ostatní prostory byly využívané. Nápadů na využití toho multifunkčního prostoru máme hodně, počítáme také s expozicí o žateckém průmyslu," přiblížila ředitelka muzea.

Ta počítá s tím, že nově zrekonstruované prostory převezme letos na podzim. „Určitý čas budeme sledovat teplotní a vlhkostní poměry v budově a pokud budou vyhovující, začneme se stěhováním sbírek. Kdy začneme a jak dlouho nám to zabere, to nelze nyní odhadnout. Chtěli bychom většinu z toho stihnout v příštím roce. Bude to ale složitý a časově náročný proces a my nechceme zavřít muzeum a věnovat se jen stěhování sbírek," řekla Radmila Holodňáková.

Připomeňte si: Z bývalých papíren má být depozitář, město dá půl milionu na projekt

Po přestěhování sbírek se uvolní prostory v přízemí hlavní budovy žateckého muzea. „Plánujeme tam rozšíření expozice a vytvoření oddechové zóny pro naše návštěvníky. Bude to ale otázka peněz, pokusíme se na to sehnat dotaci," vysvětlila ředitelka.

Papírny ukončily výrobu v roce 2004

Papírny se zhruba stoletou tradicí přestaly v Žatci vyrábět v roce 2004. Blok budov v ulici Volyňských Čechů měl být zdemolován, k čemuž ale nakonec nedošlo. V horní části vznikl depozitář. Co bude se spodní částí, není zatím jasné.

„Město zpracovává svůj strategický plán rozvoje a spodní část papíren bude v dokumentu zahrnuta. Návrhů je celá řada. Například aby tam vznikly učebny pro základní uměleckou školu, která jich má nedostatek. Nebo aby se tam přestěhovalo divadlo Jitřenka, které sídlí v nevyhovujících prostorech," sdělil Jaroslav Špička, žatecký místostarosta.

Samozřejmě bude záležet na penězích. Rekonstrukce zbytku bývalých papíren vyjde na desítky milionů korun. Finance na přestavbu horní části město shánělo deset let.