Po rozsáhlé rekonstrukci se v Žatci otvírá horní část bývalých papíren. Prostory budou sloužit jako depozitář tamního regionálního muzea, které bude objekt zároveň spravovat. Nachází se v něm také přednáškový sál, pořádat se tam mají kulturní a vzdělávací akce, sloužit bude i pro výuku studentů a žáků žateckých škol. Město nyní řeší, co se zbytkem areálu konkrétně jeho spodní částí.

Veřejnost má možnost si nově zrekonstruované prostory prohlédnout při dni otevřených dveří, které muzeum připravilo na pátek 27. listopadu od 12 do 17 hodin. Otevření objektu je v plánu 3. prosince, kdy tam zároveň proběhne vernisáž výstavy o žateckém průmyslu.

Přijďte se podívat

„Využijte této mimořádné příležitosti k seznámení se zrekonstruovanými prostorami specializovaných depozitářů, muzejní knihovny, studoven i konzervátorské dílny, které již brzy zaplní předměty a dokumenty z bohatých sbírkových fondů muzea. Prohlédněte si i multifunkční sál, ve kterém bude umístěna expozice o místním průmyslu," zvou pořadatelé ze žateckého muzea.

Horní část areálu bývalých papíren v Žatci, kde má vzniknout  depozitář tamního muzea.Rekonstrukce a nové vybavení bývalých papíren vyšly na přibližně 50 milionů korun, z čehož 40 milionů by měla pokrýt dotace z Regionálního operačního programu Severozápad, ze které už do města přišlo téměř 38 milionů. Zbylá částka, 2,2 milionu, by měla být na účet města připsána příští rok.

Město nyní řeší, co bude se spodní, rekonstrukcí dosud nedotčenou částí papíren. „Je třeba určit, kde budou možné vstupy do objektu, schodiště a které plochy a jak velké tak bude možné využít," vyplynulo ze slov zastupitele Vladimíra Martinovského.

Střelnice? Kuželna?

Podle starostky Žatce Zdeňky Hamousové jsou ve spodní části rozsáhlé prostory, ve kterých jsou v současné době jen holé zdi. „Mezi uvažované využití patří střelnice, kuželna, prostory pro spolky, místa je tam dost," sdělila. „V současné době není vypsán žádný dotační titul, ze kterého bychom mohli požádat o peníze na rekonstrukci. A zatím není vidět ani v celém dalším programovacím období. Rekonstrukci spodní části areálu tak nemusíme řešit nějak urgentně," dodala.

Právě peníze by tak mohly rekonstrukci spodní části bývalého areálu papíren odsunout. Náklady budou desítky milionů korun a bez dotace se do ní město jen těžko v nejbližších letech pustí.

Připomeňte si: Peníze z ROP: Žatec zachrání papírny, Louny postaví náměstí