Ve spodní části bývalých papíren v Žatci v ulici Volyňských Čechů má vzniknout archiv radnice a kuželna. Město učinilo další krok k realizaci tohoto záměru - vypsalo výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace. Na jejím základě dojde k přestavbě historicky cenného, ale už řadu let nevyužívaného bloku budov.

V jeho horní části v roce 2015 vznikl depozitář žateckého regionálního muzea, které tam postupně stěhuje své sbírky. A zároveň ve Staré papírně, jak muzeum objekt pojmenovalo, pořádá výstavy a další kulturní akce.

Regály nového depozitáře v bývalých žateckých papírnáchNyní město připravuje rekonstrukci zbytku bloku budov tedy střední a spodní části u kruhového objezdu poblíž supermarketu Lidl. K dispozici má studii od městského architekta, během letoška má být připraven i projekt. Město by ještě letos rádo získalo stavební povolení, otázkou pak je termín zahájení vlastních stavebních prací. Náklady se odhadují na desítky milionů korun, město by proto rádo získalo dotaci. Pro srovnání rekonstrukce horní části budovy, kde je archiv muzea, vyšla na více než 40 milionů korun.

Podle studie by měl městský archiv vzniknout ve střední části bloku budov. Radnice v současné době využívá pro archiv budovu s průjezdem vedle chmelničky na náměstí Svobody, v současné době už ale nevyhovuje.

Se střelnicí se zatím nepočítá

Spodní část bloku budov bývalých papíren na rekonstrukci čeká.

Ve spodní části bývalých papíren pak mají vzniknout v suterénu klubovny pro různé zájmové kroužky, v prvním patře pak kuželna. Žatečtí kuželkáři mají své zázemí nyní v prostoru za autobusovým nádražím, i tento objekt už ale dlouhodobě nevyhovuje.

Prostor pod střechou ve spodní části bývalých papíren zatím zůstane nevyužíván. Podle studie by tam měla vzniknout pistolová střelnice, kvůli finanční náročnosti realizace se s tím ale nepočítá a projekt přeměnu tohoto prostoru nebude zahrnovat.

Papírny se zhruba stoletou tradicí přestaly v Žatci vyrábět v roce 2004. Blok budov v ulici Volyňských Čechů měl být zdemolován, alespoň takový záměr s nimi měl jejich předešlý vlastník developerská společnost. K tomu ale nakonec nedošlo, jejich nový vlastník, město Žatec, se snaží novým využitím o jejich záchranu. Zároveň se plánuje rekonstrukce památkově chráněné vily, která byla součástí areálu. Do ní se mají přestěhovat loutkoherci z Jitřenky.