Mohly si vyzkoušet stolní tenis, judo, košíkovou, hry boccia, goalball nebo si zajezdily na handbikovém trenažéru. Disciplínami je provedli čeští paralympionici.

„Vyzkoušel jsem toho hodně, nejvíc mě asi bavila boccia,“ řekl Karel Novák. To je sport podobný pétanque určený lidem s tělesným postižením, kteří jsou odkázáni na invalidní vozík. V Žatci hru, při které jde o přesnost hodu míčky, dětem vysvětloval český paralympionik Jan Haták. Přijeli také stolní tenisté Petr Svatoš a Filip Nacházel, atletka Anna Muziková, bojové sporty předvedl Tomáš Martík.

Ty Český paralympijský výbor na ParaHrátkách v Žatci prezentoval vůbec poprvé. „Chtěli jsme ukázat, že i s handicapem jdou dělat kontaktní bojové sporty. V Žatci máme premiéru, na naší páté zastávce po České republice jsou bojové sporty poprvé,“ popsal Samuel Waage, koordinátor projektu Českého paralympijského výboru.

Žáky posledního ročníku základních škol čekají přijímačky na střední. Ilustrační foto.
Přijímačky v plném proudu. Víme, z jakých škol Lounska je žáci nejlépe zvládají

ParaHrátky jsou projekt, který se zaměřuje na nábor parasportovců a možná i budoucích paralympioniků. Cílí na děti s handicapem, sport jim může pomoci v jejich fyzickém, ale i psychickém rozvoji. Pro Ústecký kraj se ParaHrátky konaly na Základní škole Jižní v Žatci. „Jsme rádi, že si organizátoři vybrali zrovna nás. Na naší škole máme dvě handicapované žákyně, bohužel, jedna onemocněla, takže se akce neúčastní. Hodně ji to mrzelo,“ sdělil ředitel školy Martin Hnízdil.

Paralympijské disciplíny si mohli vyzkoušet ale i další žáci školy. „Smyslem je, aby zdravé děti zjistily, jak je třeba těžká jízda na invalidním vozíku. A může to fungovat i jako nábor diváků para sportů. Děti si řeknou, že ten sport vyzkoušely ve škole, a budou se chtít třeba na něj v televizi dívat,“ popsal Samuel Waage.

Ilustrační foto
Ředitelům škol končí mandát. V Lounech všechny čekají konkurzy, v Žatci ne

Disciplíny si ve dvou tělocvičnách školy vyzkoušeli například žáci 9.B. „Dát koš z vozíku je hodně obtížné,“ řekl David Mleziva ze zmíněné třídy poté, co si vyzkoušel basketbal pro handicapované.

Vrcholnou soutěží pro špičkové sportovce s různými zdravotními postiženími jsou paralympijské hry. Letos se letní konají na přelomu srpna a září v Paříži. Českou republiku bude pravděpodobně reprezentovat stolní tenista Filip Nacházel. Na paralympiádě v Tokiu v roce 2020 mu utekl postup ze skupiny o jediný set. „Od té doby jsem udělal pokrok a věřím, že by to mohlo být v Paříži lepší. Hraji třetí ligu za Pelhřimov se zdravými stolními tenisty, hodně tím žiju,“ řekl Deníku v Žatci.

Na vozíku je kvůli úrazu, který se mu stal před několika lety, když spadl ze žebříku. Jako handicapovaný hráč má v soutěžních utkáních jen jedinou úlevu z pravidel stolního tenisu, a to že podání musí obdržet na zadní čáru, nesmí jít do boku stolu.

Rekonstrukce povrchů u pošty ve spodní části ulice Volyňských Čechů v Žatci.
Uzavírky ulic, objížďky, výkopy. Víme, kde se v Žatci bude letos pracovat

Podle generálního sekretáře Českého paralympijského výboru Miroslava Šperka v poslední době obliba parasportu v Česku stoupá. „Zatím to nelze srovnávat s běžným sportem, ale je to náš cíl - dostat se na úroveň běžného sportu. Právě akce typu ParaHrátky nám k tomu mohou pomoci. Necháváme děti, ale i dospělé při jiných akcích, aby si tyto sporty vyzkoušeli, seznamujeme je s paralympioniky, kteří mají za sebou úspěchy. Snažíme se, aby děti se zdravotním handicapem se sportem začaly,“ popsal.

V Česku je nejrozšířenějším para sportem sledge hokej. V tuzemsku je osm týmů, česká liga patří k nejlepším na světě. Na mezinárodní úrovni se výsledkově v poslední době daří českým plavcům, lukostřelcům a stolním tenistům.

Mohlo by vás zajímat: Vlak jel před srážkou u Svojetína jen kousek. Na části trati nejsou koleje

Zdroj: Deník/Petr Kinšt