Různé přístupy k prodeji pozemků na stavbu rodinných domů zvolily radnice měst v okrese Louny.

Někde chtějí, aby se náklady městům alespoň částečně vrátily, jinde hlásají, že chtějí hlavně pomoci lidem, kteří se chtějí usadit.

Udělejme malý test. Mladý pár, nějaké peníze mají, ale zdroje nejsou nevyčerpatelné. Mají jeden sen – postavit si domek se zahradou. Co mají na výběr? Zapomeňme na výhody a nevýhody jednotlivých měst a srovnejme jen jejich nabídky k prodeji městských pozemků na stavbu domků. Kina, supermarkety a málo práce je všude. Nemocnice už je jen v Žatci, základní lékařská péče je ale také ve všech městech regionu. Jedním z rozhodujících faktorů je tak cena.

„Pokud bych se opravdu rozhodoval jen podle ceny, tak podbořanská nabídka je skutečně bezkonkurenční, navíc je to pěkné městečko,“ přemítá Pavel Turza z Loun.

A jaké jsou nabídky městských pozemků? Různé. Suverénně nejlevněji ale stavební parcely nabízejí právě Podbořany. Tam jsou nyní k mání pozemky hlavně v bývalých kasárnách. Ve městě je po volných parcelách velký hlad. Za metr čtvereční nezasíťovaného pozemku tam lidé zaplatí 250 korun, město ale ještě přispívá desetitisíce na inženýrské sítě. „Vždy, když nějaké pozemky nabídneme, jsou prakticky hned rozebrané, zájem je velký a nás to těší. Právě proto máme i takové ceny za pozemky. Jednak chceme podpořit lidi, kteří se tu chtějí usadit, a také tím vyřešíme problém kasáren,“ zdůvodňuje postup vedení Podbořan Karel Honzl, místostarosta města.

V kasárnách budou další demolice. „Žádáme znovu o dotaci na demolice, chceme tam nabídnout další volné parcely,“ pokračuje Honzl.

V Postoloprtech zájemci neuspějí

Zcela jiná je situace v Postoloprtech. Radnice se už několik let snaží získat vhodné pozemky v lokalitě Draguš, zatím se to ale nedaří. „Občas někdo s dotazem na parcely přijde, bohužel zájemcům ale nemůžeme nic nabídnout, v současné době nenabízí město žádné stavební parcely,“ odpověděla na dotaz Deníku Jana Fišerová, tajemnice Městského úřadu v Postoloprtech.

Velmi malý zájem o městské parcely je aktuálně také v Žatci. Tam radnice nabízí, zatím neúspěšně, další parcely v lokalitě Kamenný vršek. Jedenáct zasíťovaných pozemků prodává město za 1250 korun za metr čtvereční. Už téměř dva roky se jich ale nemůže „zbavit“. Několikrát část zastupitelů navrhovala snížení ceny, ale neúspěšně.


Ceny parcel


Louny: 2000 Kč/m (Ryneček)
Žatec: 1250 Kč/m (Kam. vršek)
Podbořany: 250 Kč/m (kasárna; nezasíťované)
Postoloprty: město parcely nyní nenabízí


Drahé parcely nikdo nechce

Odpůrci snížení argumentují tím, že už tak na prodeji pozemků město prodělává, pokud by se cena ještě snížila, byla by ztráta daleko větší. „Ale přilákáme do města lidi, kteří tu budou žít,“ říkají zase zastánci levnějších parcel. Cena se ale zatím nehýbe. V první části prodeje parcel na Kamenném vršku přitom město prodávalo parcely výrazně levněji, za 450 korun. Zájem byl tehdy velký.

Podobně jako Žatec jsou na tom v současné době se zájmem o městské pozemky v Lounech. Tam radnice nabízí devět pozemků v centru města v lokalitě Ryneček. V prodeji jsou za 2 000 korun za metr čtvereční. „Pozemky byly nabízeny v dražbě, zatím ale nebyly prodány,“ uvedla Miloslava Kalivodová, vedoucí odboru místního hospodářství lounské radnice.

Od roku 2005 do roku 2009 Louny prodávaly pozemky v Zahradním městě – bývalých kasárnách. Po pomalém rozjezdu byl nakonec o zasíťované parcely za 700 korun za metr velký zájem, celkem tam radnice prodala osmdesát tři pozemků pod rodinné domy.