Kácení stromů, obnova zeleně i cestní sítě, nová kanalizace a vodovodní řad. To jsou jen některé části plánu na revitalizaci Masarykových sadů v Lounech, kterou chystá tamní radnice. Vedení města představí koncepci veřejně na setkání s občany.
Prezentace záměru se uskuteční v zasedací síni lounské radnice ve středu 2. listopadu od 16.30 hodin. Zájemci budou moci poznat návrh na revitalizaci největší odpočinkové zóny ve městě. „Chceme aby lidé, kteří se o tuto lokalitu zajímají, věděli, co tam chystáme," uvedl Radovan Šabata, starosta Loun.
Osvětlení se rozšíří
Úprav a zamýšlených zlepšení má být celá řada. Radnice aktuálně očekává, že práce budou probíhat v následujících dvou letech. „Příští rok chceme přistoupit k vybudování kanalizace a vodovodního řadu v tomto parku, vymění se také veřejné osvětlení. U něj navíc počítáme s rozšířením až ke klubovně skautů, kde zatím není," vypočítal starosta. „Připravuje se také projekt na rekonstrukci pavilonu A na výstavišti. Ovšem myslet už musíme i na pavilony B a C, které jsou ve špatném stavu," dodal. Pavilon A je architektonicky cenný objekt z roku 1931, tedy z doby, kdy vznikalo celé výstaviště.
Obnova čeká síť cest, mobiliář, tedy odpadkové koše nebo lavičky, a hřiště, která v parku s oblibou využívají rodiny s dětmi. Město na žádost občanů zvažovalo například instalování dalšího workoutového hřiště, podobného, jaké slouží už dva roky na lounském letním cvičišti, u baseballového hřiště. „Vzhledem k tomu, že jde o aktivní záplavovou zónu Ohře, není to možné. Místo toho budeme přemýšlet o jiném řešení, nějaké „fit trase", kde by byly menší prvky na cvičení různě rozmístěny," přemítá Radovan Šabata.
Tím hlavním v parku je ale samozřejmě zeleň. I tu čekají zásahy. Především postupné kácení nepůvodních dřevin, které nepatří do biotopu lužního lesa. Změn má doznat i prostor se skalkou a jezírkem před hlavním pavilonem A.
Bude pokračovat kácení stromů
Město Louny už před rokem získalo na celou lokalitu podrobný dendrologický posudek. Odborníci zkoumali bezmála 1500 dřevin a zhodnotili jejich zdravotní stav. Zhruba devadesát stromů bylo doporučeno k brzkému odstranění, protože mohly být potenciálně nebezpečné při případném pádu. S kácením těch nejnebezpečnějších se obratem začalo.
Není bez zajímavosti, že město má k dispozici původní plány parku z 20. až 30. let minulého století. Projektanti by z nich mohli při přípravě nové podoby vycházet.