Smělé plány na oživení jednoho z městských parků má žatecká radnice.

Část zeleně by se měla proměnit v moderní oddechové centrum nejen pro děti, změny se chystají i u dalších zelených ploch. Proměnit chce město park Macerka, část za Autoservisem Kopta.

„Tato část parku se nám zdá trochu zapomenutá. Chceme jí proto oživit a přitom zachovat ráz parku. Stěžejním bodem by měl být dětský dobrodružný park,“ přiblížil Petr Janda, vedoucí odboru životního prostředí na žatecké radnici.

Žatec se přihlásí do grantové soutěže Nadace Proměny. Z celé republiky uspějí každý rok dvě žádosti, nadace pak zaplatí 90 procent nákladů, město se podílí desetinou. „Naší představou je centrální atrakce, o které by rozhodly děti. Může to být například velký hrad, pirátská loď nebo dinosaurus. V okolí by měla být malá umělá lezecká stěna, popřípadě menší lanové centrum. Chtěli bychom, aby atrakce byly dřevěné, podobné těm v chomutovském zooparku,“ pokračoval Petr Janda s tím, že s realizací by se mohlo, v případě úspěchu, začít v roce 2009.

Náklady město odhaduje na deset až patnáct milionů. Nově zrekonstruovaný park by měl být i hlídán. „Počítáme s tím, že by u centra byla jedna kamera městské policie,“ přislíbil vedoucí žateckého odboru životního prostředí. Projekt má pokračovat i v případě, že město v soutěži neuspěje. „Budeme případně žádat o jinou dotaci, je více možností,“ informoval.

Plány jsou i pro další parky

Petr Janda má i další plány se žateckými parky. „Nejaktuálněji chceme opravit fontánu v parku u Komenského aleje. Na přání občanů by tam měl vzniknout i květinový záhon a hřiště na petanque,“ sdělil. Letos se bude dělat projektová dokumentace. Další plány jsou dlouhodobější. Jedním z nich je i vybudování terénního infocentra u Ohře. Vzniknout by mělo v Žatci mezi fotbalovým stadionem a halou TJ Sever. „Bylo by jakýmsi vyústěním plánované cyklostezky. Představujeme si srub, ve kterém by se lidé mohli informovat o této významné lokalitě, součástí by byla i naučná stezka,“ pokračoval v představování plánů Petr Janda.

I další projekt směřuje k řece. „Plánujeme vybudování velkého lezeckého lanového centra. Mládež by se tam mohla vyřádit. Zatím přesně neznáme umístění, ale chceme ho směřovat také k Ohři.“ Posledním velkým plánem je obnova parku pod hradbami. „Tento park by také potřeboval oživit, aby se z něj stalo vyhledávané vycházkové místo. Naše představa je park kolonádního stylu,“ dodal Petr Janda.