Parkovací automat u Komerční banky poblíž autobusového nádraží v Žatci se osvědčil.

Alespoň podle žatecké radnice. Ta jej tam nechala nainstalovat počátkem září a řidiči, kteří chtějí na parkovišti stát, musí platit – pět korun za každých započatých třicet minut, a to od pondělí do pátku od 7 do 17 hodin.

Díky automatu se od 7. září do 1. října za osmnáct dní, kdy museli řidiči platit, vybralo 13 346 korun. Motoristé si v automatu vyzvedli 1656 parkovacích lístků, v průměru 93 denně.

„Výběr peněz je nad naše očekávání. Hlavní důvod ale není ten, abychom vybírali od řidičů peníze, ale aby se auta na parkovišti během dne střídala. Aby tam lidé ráno nezaparkovali auta a odpoledne po práci s nimi odjeli. Teď už se to nestává,“ řekl Jiří Dobruský, vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Žatci.

Parkovací automat vyšel město na 102 tisíc korun, pokud bude tempo výběru peněz pokračovat obdobně, zaplatí se ani ne za rok. Zařízení se v místě už před lety nacházelo, byl ale poruchové, proto došlo k jeho odstranění.

Teď tam je znovu, důvod je podle radnice jasný – aby na parkovišti bylo co největší střídání aut a sloužilo na krátkodobé stání lidem, kteří si přijedou do centra něco zařídit. Ne těm, kteří odjedou autobusem nebo v místě pracují.

Vyplatí se parkovné?

V centru Žatce se platilo za parkování už v devadesátých letech minulého století. Radnice pak parkovací automaty po pěti letech jejich provozu v roce 1999 zrušila, protože náklady na jejich chod a opravy byly vysoké. Zůstalo jen placení na parkovišti u Komerční banky, před několika lety bylo zrušeno i tam.

Vedení Žatce uvažuje o tom, že by ale byla zpoplatněná i jiná parkoviště. Podle J. Dobruského se ale zatím nikde další parkovací automat v nejbližší době neobjeví.