Překvapení čekalo ve středu 16. prosince na řidiče, kteří chtěli zaparkovat na Mírovém náměstí v Lounech.

Místo pracovníka vybírajícího peníze z ruky do ruky tam jsou nyní nové závory a parkovací automat.

Systém pracuje s lístky opatřenými čárovými kódy. Zákazník, který vjíždí na parkoviště, zmáčkne tlačítko a vyjede mu lístek, zároveň se zvedne závora. Před odjezdem z parkoviště pak musí zaplatit v pokladně, která je umístěna u vjezdu na parkoviště. Lidé, kteří nebudou mít mince, nemusí zoufat, automatická pokladna vezme i bankovku.

Mnozí řidiči však nebyli včera na změnu vůbec připraveni. Chvíli potrvá, než si na nový systém zvyknou. Například neuměli najet dostatečně blízko k automatu a nedosáhli do okénka. Museli pak z auta vystoupit. Nebo jim lístek podal pracovník Technické správy města Loun. Ti na místě budou lidem několik dní pomáhat. Měli by tam být až do vánočních svátků.

Jiní lidé chtěli za parkování platit hned, ještě před vjezdem na parkoviště. I těm vysvětlovali pracovníci, že to už nejde, že se platí až při odjezdu u pokladny. Jaroslav Kubáč, který na parkovišti doposud vybíral peníze, si myslí, že automaty nepřinesou užitek. „Lidé nebudou umět zařízení používat, budou problémy i se samotným parkováním. Já alespoň vždy vidím, kdy je parkoviště plné, a mohu ho dočasně uzavřít, zatímco automat to nepozná. Mohu také upozornit řidiče, pokud zaparkuje špatně a blokuje třeba výjezd.“

Do původní někdejší podoby se vrátil vjezd a výjezd z parkoviště. Nad sochou Jana Husa je vjezd, výjezd pod sochou. Cena za parkování zůstává stejná, avšak nově platit se bude i za parkování večer a v noci a také o víkendech. Dosud se platilo jen ve všední dny přes den a v sobotu dopoledne.

Dvacet korun ve dne, deset za noc a víkend

Ve všední dny v době od 6 do 19 hodin je cena stání na náměstí 20 korun za každou započatou hodinu, přes noc bude poplatek činit 10 korun za celou dobu. V sobotu od 6 do 13 hodin platí cena 20 korun za každou hodinu, od 13 hodin až do pondělního rána to bude za celou dobu 10 korun.

Nový parkovací systém


Město za něj zaplatilo půl milionu korun.

Pracovníka obsluhy nahradily automaty a závory, zaměstnanci technických služeb však budou lidem radit správný postup na místě až do Vánoc.


Pokud řidič vjede na parkoviště a zjistí, že tam není už místo, může z parkoviště odjet bez zaplacení, avšak musí to stihnout do pěti minut. Pak už by systém chtěl poplatek a závora by se neotevřela.

Celý nový systém stál lounskou radnici kolem půl milionu korun.

Zaměstnanci TSML, kteří na parkovišti vybírali peníze, mají obavu, že teď přijdou o práci. Ředitel to však odmítl.

„Zaměstnanci mají pracovní smlouvu, o místo nepřijdou, budou vykonávat třeba údržbu komunikací,“ uvedl Jaroslav Opat, ředitel.