Rekonstrukce ulic a náměstí, nové velké parkoviště na největším sídlišti, další cyklostezky, nový sběrný dvůr a podzemní kontejnery, tribuna na fotbalovém hřišti nebo přeměna bývalého kláštera na kulturní a společenské centrum. To vše a mnohé další má v plánu investic město Žatec na příští rok. V dokumentu, které schválilo zastupitelstvo, jsou akce za téměř 300 milionů korun. Je jasné, že všechny se dělat nebudou, některé pouze pokud na ně město získá dotace. Na investice v příštím roce vyčlenilo 70 milionů korun, dalších 22 milionů má připravených jako svou spoluúčast k dotacím.

„Investiční rozpočet je aktivní dokument, můžeme ho ještě během roku operativně měnit. Může být upravován podle aktuální situace, podle potřeb, které vzniknou ve městě. A také podle dotací, které se případně městu podaří získat,“ uvedla Kateřina Mazánková, vedoucí odboru rozvoje města a majetku žatecké radnice.

K největším akcím, které má město v plánu v roce 2018, patří rekonstrukce ulic a náměstí. V plánu je rekonstrukce povrchů na Nerudově náměstí za devět a půl milionu korun. „Jde o v současné době zapomenuté náměstí, kde ale vzniká ubytování pro zaměstnance společnosti Nexen. To je pro nás impuls, abychom s rekonstrukcí povrchů náměstí začali,“ sdělila starostka Zdeňka Hamousová.

Nové povrchy má dostat také blízká Nákladní ulice, která patří k nejfrekventovanějším v Žatci. V plánu jsou také rekonstrukce ulic Rafaela Ungara, Klostermannova, Jungmannova, předláždí se Jiráskova ulice, má se pokračovat v pracích v ulici Horova.

Parkování pro víc než stovku aut

Na nové parkoviště pro více než sto aut se mohou těšit obyvatelé největšího sídliště v Žatci. Podél ulic Stavbařů a Pekárenská se vytvoří místa pro více než sto aut, řidiči tam nyní parkují v poli na kraji silnice. Město za to dá podle projektu 10 milionů korun. „Záměr prodražuje o tři miliony korun nutnost přeložky elektrického kabelu. Padlo rozhodnutí, že stejně nezbývá nic jiného, parkování je v místě tristní,“ vysvětlila starostka.

Z dalších investic je největší rekonstrukce střechy Základní školy Komenského alej, která je nutná kvůli výskytu dřevomorky. Cena se odhaduje na 14 milionů korun. Příští rok se má v Žatci také stavět nová tribuna na fotbalovém hřišti Slavoje za osm milionů a rekonstruovat vnitřek objektu služebny městské policie za devět milionů korun.

Pokud město získá dotaci, chce pokračovat ve výstavbě cyklostezky podél řeky Ohře. V plánu jsou dva úseky ve směru na Bezděkov. Do této vesnice pod správou Žatce má vést podél silnice také nová cyklotrasa.

V příštím roce se má v Žatci také začít stavět nový sběrný dvůr u kotelny v Perči, ve městě je v plánu zřízení sedmi podzemních a tří polopodzemních kontejnerů na tříděný odpad. V centru města se mají objevit chytré odpadkové koše, které sami dokáží slisovat odpad a nahlásit, když jsou plné.

K vůbec největším plánovaným investicím patří rekonstrukce radnice a revitalizace bývalého kláštera na kulturní a společenské centrum. Obě akce vyjdou na desítky milionů korun, město na ně požádalo o dotace. Stejně jako na rozšíření domova pro seniory nebo sanaci svahu v Máchově ulici.