Postavit, nebo nepostavit parkoviště v horní části Vrchlického ulice v Žatci za panelovým domem? To teď řeší tamní radnice. S obyvateli domu už proběhlo několik jednání, rozhodnutí zatím nepadlo.

Nové parkoviště za panelovým domem ve Vrchlického ulici má vyřešit složitou dopravní situaci. Parkovacích míst tam je nedostatek, auta běžně stojí na chodníku a tak blízko u sebe, že ulicí se dá jen těžko projet. Kdyby byl v místě nutný rychlý zásah hasičů nebo jiné větší techniky, mohl by nastat problém.

Radnice chtěla za panelovým domem ve směru k poli postavit parkoviště pro třicítku aut, vyrůst mělo v rámci zasíťování dalších parcel pro výstavbu rodinných domů na Kamenném vršku. Investice je plánovaná na letošní rok.

Pro i proti

Průjezd horní částí Vrchlického ulice je komplikovaný. Například hasiči by tam s technikou kvůli parkujícím autům projeli jen těžko.Část obyvatel dotčené lokality je pro nové parkoviště, část ovšem výrazně proti. „Většina lidí z našeho vchodu je pro výstavbu parkoviště," řekl na jednání zastupitelů Milan Bočkai. Ozvaly se ale i opačné hlasy. Některým lidem vadí, že by výstavbou parkoviště přišli o zeleň s hřištěm za domem. „Z jedné strany máme silnici, z druhé garáže, ze třetí bývalou kotelnu využívanou také jako garáž a na jediném volnějším prostou bude parkoviště? Přímo pod okny našich ložnic," sdělili Antonín a Milada Pourovi.

„Sepsali jsme jako obyvatelé domu petici, ve které jsme vyjádřili nesouhlas s takto položenou stavbou. Napsali jsme na radnici dopis, kde jsme vyjádřili svůj názor. Stavba naprosto zničí jedinou zelenou plochu v okolí našeho domu. V žádném případě ji nelze považovat za jedinou a už vůbec ne akceptovatelnou alternativu řešení situace," dodali.

Zatím poslední možnost řešení

Poslední jednání s obyvateli dotčeného panelového domu proběhlo v pondělí 27. května. „Projednávání plánované investice do parkoviště řešící neúnosnou dopravní situaci v lokalitě stále není ukončeno. Další jednání by mělo proběhnout ještě v červnu," sdělil Jan Novotný, místostarosta Žatce. „Město chce vlastníkům bytů především vysvětlit, že se jedná na dlouhá léta o poslední možnost řešit dopravní situaci, která nemusí do budoucna vyhovovat ani složkám integrovaného záchranného systému a způsobit tak omezení parkování před domem č.p. 2707 až 2709," sdělil místostarosta.

Jinými slovy je možné, že radnice v zájmu zlepšení situace v místě přistoupí k omezení parkování před domem dopravními značkami tak, aby se volná šířka silnice zvýšila. Míst k parkování by před domem bylo ještě méně. Až dojde k zasíťování dalších parcel na Kamenném vršku a výstavbě domů na nich, dá se očekávat, že se provoz v této části Vrchlického ulice ještě zvýší.