Pražští policisté pátrají po sedmadvacetiletém muži, který je nezvěstný od 3. ledna. Filip Zachař obchodoval se zlatem a v souvislosti s podnikáním měl podle policistů značné dluhy. Kriminalisté vyšetřují jeho zmizení pro podezření z trestného činu zbavení osobní svobody, členy vyšetřovacího týmu jsou i detektivové z oddělení vražd. ČTK o tom informoval policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Policisté podle něj v podobných situacích prověřují všechny alespoň trochu pravděpodobné možnosti. Rodina a blízcí podle mluvčího vyvrátili, že by chtěl pohřešovaný sám skoncovat se životem, měl prý plány v osobním i pracovním životě. Kriminalisté tak nyní pracují s verzí, že se pohřešovaný mohl stát obětí vraždy, únosu nebo třeba účastníkem dopravní nehody, po které mohl skončit v bezvědomí v nemocnici, a nemohl tak dát vědět blízkým. Stále prověřují i variantu sebevraždy, dokud jí jednoznačně nevyloučí. Ve hře je podle mluvčího i možnost, že muž chtěl kvůli dluhům sám zmizet.

Cesta měla vést i do Žatce

Zachař je 174 až 178 centimetrů vysoký, vypadá na 24 až 26 let. Je hubený, má rovné hnědočerné vlasy a hnědé oči. Třetího ledna přes den byl v Kutné hoře, odkud odjel do Prahy. Vpodvečer se stavil ve svém bydlišti v Praze 1 a přítelkyni sdělil, že má ještě domluvené schůzky na Národní třídě a v Žatci. Večer pohřešovaný ženě telefonoval a slíbil, že nejpozději ve 21 hodin bude doma. "Od té doby byl a je jeho telefon nedostupný," dodal Hulan. Policisté nemají žádné informace ani o tom, kde se nachází hnědá Škoda Superb combi, s níž muž v době svého zmizení jezdil.

Kriminalisté zjistili, že poslední zaznamenaný pohyb podnikatele je na náměstí Bratří Venclíků na Černém mostě. Toto místo je opačným směrem, než kterým měl vyrazit na avizované schůzky. "Nikdo z příbuzných, kamarádů a známých nedokáže alespoň okrajově vysvětlit, proč by do této lokality jezdil," uvedl Hulan.

Jsou za vším dluhy?

Policie prověřuje i to, že Zachař měl dluhy možná až milionů korun. Nebyl v poslední době schopen platit nájemné za své provozovny a splácet leasing na svá vozidla. "Stejně tak ale dlužili podobné sumy pohřešovanému jeho obchodní partneři," poznamenal policejní mluvčí.

Kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání. Lidé mohou své poznatky sdělit na lince 158.

(abz jw)