Bývalý Posádkový dům armády (PDA) v Žatci v Masarykově ulici získá od státu bezúplatně do svého majetku město.

Tento týden nabídku ministerstva obrany schválili radní, k fyzickému předání dojde v druhé půli června.

To je ze strany ministerstva další změna v otázce využití PDA. Vojáci přestali PDA využívat v roce 2003, před tím sloužil ke kulturním a společenským účelům. Ministerstvo obrany jej v létě 2005 bezúplatně nabídlo městu, zastupitelé nabídku přijali. Ke změně vlastníka ale tehdy nedošlo. Ministerstvo si totiž za pár měsíců vše rozmyslelo a chtělo v objektu zřídit dům pro válečné veterány. Pak ale zjistilo, že na to nemá peníze, a záměr zrušilo.

Potom chtělo s městem dům vyměnit za vilu v ulici Lva Tolstého, kterou mají vojáci ze žatecké 4. brigády rychlého nasazení v pronájmu. To ale město odmítlo, neboť hodnota vily je podle posudků o několik milionů vyšší než bývalého posádkového domu.

Další obrat

Nyní nastal další obrat, ministerstvo nabídlo městu PDA bezúplatně. „Ministerstvo nám sdělilo, že dům je historický majetek města. Že jej bezúplatně vrací, bez jakýchkoliv podmínek. Pro nás je to překvapivý zvrat,“ uvedl Aleš Kassal, místostarosta města.

„Dokumenty o přechodu vlastnictví k budově bývalého posádkového domu v Žatci a souvisejícího pozemku byly již ze strany ministerstva obrany podepsány a předloženy městu. Fyzické předání objektu lze očekávat v červnu,“ uvedl Radko Čapek z tiskové a informační službě ministerstva obrany. K převzetí PDA městem by podle slov žateckého místostarosty mělo dojít 24. června. Spravovat jej pak bude za měsíční odměnu 500 korun Realitní kancelář MPR Vladimíra Martinovského.

„Co bude s objektem dál, se teprve uvidí. Otázkou například je, zda ho město bude využívat samo, nebo jej případně nabídne k prodeji,“ řekl místostarosta.