Když Aleně Bojtarové ze Žatce onemocněl syn a musel na operaci do pražského Motola, úsměv na tváři mu vykouzlili zástupci Nadačního fondu Šance onkoláčkům. Tehdy při Mikulášské nadílce si Alena řekla, že fond na oplátku podpoří ona. Jako matka tří dětí nemá peněz nazbyt, ale protože je jejím koníčkem malování, uspořádá výstavu obrazů a výtěžek chce fondu předat.

„Můj syn byl v Motole na operaci tříselní kýly v roce 2016. Tehdy tam dostal od nadace dárek a nevěděla jsem, jak se odvděčit. Dlouho jsem nad tím přemýšlela. Ráda maluji, tak mě napadlo, že uspořádám prodejní výstavu svých obrazů,“ sdělila Alena Bojtarová.

Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 1. listopadu od 16 hodin v prostorách Dvora U Svatého Jakuba v Žatci. Ke zhlédnutí bude 21 abstraktních obrazů. Výstava bude k vidění do 18. prosince, na podporu Nadačního fondu Šance onkoláčkům půjde výtěžek z dobrovolného vstupného. Zájemci mohou přispět penězi do kasičky.

Nadační fond Šance onkoláčkům pomáhá rodinám nemocných dětí po celé České republice od roku 2014. Od té doby zprostředkoval pomoc 450 dětem v onkologické léčbě a skoro 150 dětem s jiným vážným onemocněním.

„Při vážném onemocnění dítěte se o něj musí jeden z rodičů neustále starat, nemůže do zaměstnání, rodiny tak přicházejí o finanční příjem. Snažíme se pomáhat hlavně materiálně. Rodinám posíláme hygienické potřeby, zdravotní pomůcky, speciální výživu, někdy i oblečení. Snažíme se pomáhat ve všech směrech,“ sdělila Lenka Klasnová, která stála u zrodu nadačního fondu.

Nadační fond Šance onkoláčkům vznikl kvůli nemoci malého Matyáše Klasny, kterému onkologové v devíti měsících diagnostikovali zhoubný dětský nádor neuroblastom. Matyášek se svou nemocí bojoval velmi statečně a jeho rodina poznala, jak důležitá je podpora okolí.

Proto se maminka rozhodla spolu s kamarádkami, které zprostředkovaly pomoc pro Matyáška, založit nadační fond a pomáhat dětem se stejným nebo podobným osudem jak materiálně a finančně, tak i psychickou podporou. Rozhodly se pomáhat dětem s onkologickým onemocněním, dětem s vrozenými vadami a dětem s vážným onemocněním.

„Někdy má onkologická léčba velké následky a děti se pak potýkají s následnými vážnými onemocněními. Proto podporujeme i je,“ vysvětlila Lenka Klasnová.

Nadační fond spolupracuje také s řadou nemocnic, například v Ústí nad Labem, Plzni nebo Českých Budějovicích.

POMÁHAJÍ TAKÉ DOBŘÍ ANDĚLÉ

Další nadací, která pomáhá rodinám s onkologicky i jinak vážně nemocnými dětmi, je Dobrý anděl. I ta má řadu podporovatelů z okresu Louny a do okresu také míří její pomoc.

„Celkem dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl pomohli už více než 40 rodinám z okresu Louny, které zasáhla vážná nemoc. Loni jich naše nadace přijala do systému pomoci v okrese deset. Aktuálně se rozdělují příspěvky dárců mezi třicítku rodin z okresu Louny,“ popsala nedávno Markéta Křížová z nadace Dobrý anděl.

Nadace vznikla v listopadu 2011. Od té doby po celé České republice rozdělila 762 milionů korun, které získala od dárců.

Pomohla například také rodině Martiny Stropnické z Podbořan, u jejíž dcerky Michaely propukla vzácná mutace genu adenylátcyklázy5. Léčit se nedá, zdravotní komplikace vyústily v těžkou formu postižení všech čtyř končetin.

„Děkuji všem, kteří se rozhodli pomáhat takovým rodinám, jako jsme my. Rodiče zdravých dětí si nedokážou představit, co péče o jakkoli nemocné nebo postižené dítě obnáší. Náš život je díky pravidelné pomoci jednodušší,“ vzkázala dárcům Martina Stropnická.