Původně SVS počítala s tím, že na tyto rozsáhlé investice získá peníze z evropského Fondu soudržnosti. Jenže jednání o dotacích ještě nebyla ukončena a SVS tlačí čas. Proto se rozhodla projekt Dolní Labe, který rekonstrukce čistíren v Lounech a Podbořanech zahrnuje, financovat sama. Pokud by se s projektem vyčkávalo, dostala by se jeho realizace do časové tísně. Čistírny by totiž měly být zmodernizovány do roku 2010. „Financování se uskuteční z vlastních zdrojů společnosti a s využitím úvěrů,“ uvedla mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.

Snížení znečištění povrchových vod

Kromě Loun a Podbořan má dojít k rekonstrukci čistíren odpadních vod také v Bílině a Duchcově. Součástí projektu je i odstranění nevyhovujících kanalizačních výustí a převedení odpadních vod na čističky v Benešově nad Ploučnicí, Mstišově, Jeníkově, Lahošti, Želénkách u Duchcova a v Mstišově na Teplicku „Projekt bude mít značný přeshraniční vliv, neboť sníží znečištění vypouštěné vody do vodotečí, které náleží do povodí dolního Labe a opouštějí území ČR. Kvalita vody je zde intenzivně monitorována Mezinárodní komisí pro ochranu Labe, protože voda z řeky je například v německých Drážďanech používána na výrobu pitné vody,“ uvedla už dříve mluvčí SVS.

Projekt Dolní Labe má stát zhruba šest set milionů korun. SVS chce do roku 2010 do modernizace a výstavby čistíren odpadních vod a kanalizačních sítí na severu Čech investovat přes sedm miliard korun. Jen tak splní přísné normy, ke kterým se Česko při vstupu do EU zavázalo. K největším již realizovaným projektům patří ISPA Podkrušnohoří za 840 milionů korun. V rámci tohoto projektu byla v roce 2005 zrekonstruována čistírna odpadních vod v Žatci.