Nové sociální zázemí na sportovní střelnici u Chlumu, nové šatny na zimním stadionu, sedačky ve sportovní hale nebo zavlažovací systém na fotbalovém stadionu Ladislava Nováka. To je jen malá část plánů, které mají letos pomoci zrealizovat příjmy z hazardu a loterií v Lounech. Kromě toho se příspěvků na činnost dočkají také menší sportovní kluby a organizace.

O poskytnutí konkrétních částek rozhodli v minulých dnech lounští radní, o sumách nad 50 tisíc korun budou ještě jednat zastupitelé.

Louny rozdělují mimořádné příjmy z hazardu tradičně tak, že polovina peněz jde do sportovní oblasti, další dvě čtvrtiny pak rovným dílem do oblasti kultury a sociální a zdravotní péče. Nově vejde do praxe, že šedesát procent peněz poslouží na investice a opravy, zbylých 40 procent podpoří činnost místních organizací. „Byla by škoda, kdybychom všechny prostředky prohospodařili a rozpustili, aniž by zbylo něco hodnotného, co bude sloužit všem po další léta," řekl už dříve o této myšlence starosta Radovan Šabata.

Peníze i do kultury

Louny v současnosti disponují částkou téměř 23 milionů korun, a to včetně nerozdělených mimořádných příjmů z loterií v minulých letech a také odhadu příjmu za letošní rok. To znamená relativně velkorysý prostor pro modernizaci místních sportovišť. U těch, které nevlastní město, může příspěvek města představovat maximálně 70 procent částky na realizaci.

Doporučení sportovní komise v minulých dnech posvětila rada města. Až 350 tisíc by mohla získat Společnost českých střelců Louny, která hodlá vybudovat sociální zařízení na střelnici Chlum. Fotbalový FK Louny má zase v plánu zřídit samočinné závlahy na Městském fotbalovém stadionu Ladislava Nováka. Tam by příspěvek města mohl dosáhnout až 400 tisíc. Stejná částka by měla pomoci k lepšímu prostředí pro sportovce na zimním stadionu. Tam chtějí zrekonstruovat šatny. Lepší posezení by si mohli užít návštěvníci sportovní haly. S využitím sumy 600 tisíc korun by tam měly být instalovány nové sedačky v hledišti.

Široká podpora

Další částky v řádu stovek tisíc korun pak mají posloužit například pro zateplení objektu Veslařského klubu Ohře, opravu části střechy skautské klubovny, velká investice čeká střechu krytého tenisového dvorce. Na všechny tyto akce teprve budou vypsána výběrová řízení, která konkretizují finální cenu. Městská pokladna podpoří díky příjmům z loterií desítky místních sportovních organizací - jejich činnost a plánované akce. Bezmála sto tisíc by mělo putovat na účet lounských fotbalistů, sedmdesát tisíc má pomoci hokejistům HC Slovan Louny. Další částky přižlibně od 50 do 60 tisíc pak mají získat lounští veslaři, tenisté, házenkáři a také Junior Fitness Klub Louny. Poskytnutí těchto příspěvků musí ještě definitivně posvětit zastupitelé.

Rozhodnutí o menších částkách do padesáti tisíc korun je v kompetenci městské rady. Ta už souhlasila s podporou atletů ASK Elna Počerady, Jezdeckého klubu Bon Equi Club Louny, Plavecké školy Prosen, Sokolu Louny, karatistů, šachistů, kuželkářů, modelářů a řady dalších.