Dva subjekty z Podbořanska získaly vloni dotace z ministerstva kultury z nového dotačního programu na podporu obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Program byl ministerstvem založen vloni a je určen hlavně na obnovu méně významných, přesto ale cenných nestátních památek.

Podbořany měly přiděleny 1,231 miliony korun. Odbor investic podbořanské radnice tuto částku rozdělil do loňských dvou kol.

V prvním kole získalo celou částku 600 tisíc korun občanské sdružení Za záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni u Lubence. Peníze byly určené na statické zajištění a obnovu krovu střechy a zděných konstrukcí gotického kostela z první poloviny 14. století.

I v druhém kole šly peníze do Libyně

V druhém kole byla zbylá částka 631 tisíc korun rozdělena mezi dva žadatele – úspěšné bylo opět sdružení na záchranu kostela v Libyni, které dostalo dalších 299 tisíc korun. Tentokrát na opravy střešní krytiny, krovu a klempířských prvků na kostele. Druhým úspěšným žadatelem byla lubenecká farnost římskokatolické církve, jež dostala příspěvek 332 tisíc na opravu klempířských prvků na věžičkách kostela sv. Anny v Malměřicích.

Spolek na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni u Lubence byl vloni při získávání finančních podpor úspěšný i jinde. Ze státního rozpočtu na tento rok by měl dostat dalších 450 tisíc korun na opravu střechy a statické zabezpečení památky. Peníze do Libyně mají jít z balíku peněz z tzv. porcování medvěda Poslaneckou Sněmovnou. Mezi čtyři žadatele včetně kostela v Libyni rozdělil „své“ čtyři miliony poslanec za okres Louny Josef Čerňanský.

Radnice v Lounech rozdělila peníze z uvedeného programu ministerstva kultury mezi pět žadatelů. Pro správní území Městského úřadu v Lounech bylo přiděleno více než 2,2 milionu korun.

Nejvíc dostal statek ve Třtěně

Nejvíc, 826 tisíc korun, šlo z programu na opravu komínů a střechy na hospodářském statku ve Třtěně. Osm set tisíc korun dostala vloni římskokatolická církev na opravu stropu, vnitřních omítek a výmalbu kostela sv. Vavřince v Černčicích, 299 tisíc na opravu věže kostela sv. Havla v Brloze, 285 tisíc korun na obnovu okapů kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ročově a 47 tisíc korun na opravy poškozených omítek a ohradní zdi kostela sv. Jakuba Většího v Cítolibech.