Žatecká radnice pokračuje ve snaze přestavět výtopnu v Perči a začít v ní kromě uhlí spalovat také biomasu. Kromě tepla by v kotelně vznikala ekologickým způsobem i elektřina, kterou by od města vykupoval stát. To by pomohlo splácet celý finančně náročný projekt.

Představitelé radnice nyní objíždějí místa, kde podobná zařízení už fungují. „Byli jsme se podívat pro zkušenosti v Trhových Svinech a Třebíči. Chystáme se vyjet také do spaloven a elektráren v Německu a Rakousku,“ řekl starosta Žatce Erich Knoblauch.

Kotelnu v Perči je třeba přestavět

Město Žatec je stoprocentním vlastníkem Žatecké teplárenské společnosti. Kotelnu v Perči musí nechat přestavět, protože toto zařízení přestane splňovat limity znečištění, platné v Evropské unii. Jde o náročný projekt za 300 milionů korun. Ze tří současných kotlů na uhlí v Perči mají být zachovány jen dva. Třetí má být přebudován na spalování tzv. biomasy – například odpadů z pil, zemědělství, kalů z čističek.

Při procesu kromě tepla bude vznikat i elektrická energie. Model v Perči má mít výkon až 1,5 MW, což je třetina spotřeby celého Žatce. „Žatecká teplárenská společnost si na projekt bude muset vzít úvěr. Stát ale bude vykupovat ekologickou elektřinu a z toho by společnost úvěr splácela,“ uvedl starosta.

Důležité je podle něj ještě získat finanční dotaci z evropských fondů. „Projekt bychom chtěli realizovat do tří let,“ upřesnil starosta. Ve způsobu vytápění Žatce dojde i k dalším změnám. Kotelna v Podměstí má být přestavěna z mazutu na ekologicky šetrnější plynové palivo a horkovod vedoucí z Perče na okraj Žatce má být přeložen pod zem. „Je sice dlouhý jen 1300 metrů, ale nyní může za 20% ztrát tepla, které unikne bez užitku do ovzduší,“ řekl už v srpnu Miroslav Legutko, člen rady města a pracovník Žatecké teplárenské.

Zastupitelé chtějí další vyjádření k přestavbě kotelny

V Žatci se chystají velké změny při výrobě tepla

Žatec hledá nový zdroj tepla