Konečně! Lidé v Peruci už se těší na svého Emila Fillu. Po více než třech letech  se mají příští rok vrátit jeho díla na tamní zámek, kde už probíhají opravy.
Obrazy světoznámého malíře, který si obec zamiloval a nějaký čas tam i žil, zmizely z Peruce v listopadu 2011, když čtyři díla v hodnotě desítek milionů korun ukradli zloději. I když se obrazy tehdy rychle našly, do galerie se nevrátily. Naopak byla kvůli špatnému stavu zámku a zabezpečení odvezena z Peruce i zbývající díla.

„Pokud vše půjde dobře, bude výstavní síň Emila Filly s jeho díly otevřena v příští turistické sezoně. Na zámku už probíhají stavební a další práce nutné pro provoz pamětní síně," potvrdil Zdeněk Rytíř z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Lidé jsou rádi

Lidé z Peruce jsou rádi, těší se na svého Emila Fillu. „Je to skvělá zpráva," shodují se Deníkem oslovení obyvatelé obce na Lounsku. Až budou díla zpět, vrátí se i turisté.
Někteří ale vybízejí k ostražitosti a jsou nedůvěřiví. Podobná naděje totiž už svitla Peruci několikrát, kraj sliboval návrat obrazů, už byly i konkrétní termíny. Pokaždé se ale našel nějaký důvod, který znovuotevření pamětní síně oddálil.

Úpravy vyjdou na milion korun

Aktuálně se ale zdá, že otevření příští rok je snad definitivní, mluví proto už probíhající stavební práce a investice kraje. Úpravy v pamětní síni vyjdou na zhruba milion korun.
Než se obrazy vrátí, musí proběhnout právě nutné opravy a úpravy.

Například na vstupu, elektroinstalaci, zlepšují se světelné podmínky. Hodně důležité je zabezpečení uměleckých děl, upravuje se jak to mechanické, tak i elektronické. Obrazy bude hlídat i ochranka, která má alespoň částečně nahradit chybějící policii, která dojíždí až z Loun a v případě rychlé krádeže by pravděpodobně přijela pozdě. Ochranka bude naopak na zámku neustále, zakročí okamžitě.

Do oprav se zapojí také městys Peruc

„Provádí se úpravy na zabezpečení, opravováno je vstupní schodiště s terasou, instalován bude kamerový systém. Střežení objektu bezpečnostní agenturou je v jednání a považujeme to za bezpodmínečně nutný prvek, bez kterého nelze pamětní síň provozovat,"  uvedl podrobnosti Zdeněk Rytíř z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Do oprav se zapojí i Peruc, má zrekonstruovat vodovod. Kolik bude stát hlídání obrazů ochrankou, se zatím neví, teprve se jedná.
Obrazy Emila Filly k Peruci neodmyslitelně patří už od roku 1958. Významný český malíř Emil Filla tvořil v Peruci v letech 1947 až 1952. Peruc si zamiloval a vytvořil tam například cyklus Krajina Českého středohoří.

Na zámku byla padesátka Fillových obrazů

Do zámku, konkrétně do tamní pamětní síně, byly obrazy umístěny při příležitosti pátého výročí úmrtí umělce. Část svého díla odkázal státu sám malíř. Ale měl podmínku. Chtěl, aby byly obrazy vystaveny právě v Peruci. Celkem bylo v Peruci vystaveno asi padesát nejrůznějších Fillových děl.

A proč vlastně trvá návrat vzácných obrazů Emila Filly do Peruce tak dlouho?
Zámek totiž dlouhodobě  hodně chátrá. Jeho stav je už takřka katastrofální. Udržovaná byla právě jen pamětní síň Emila Filly, jejímž správcem je Ústecký kraj. Ani ten ale po krádeži nemohl provést nutné úpravy, vzácná a drahá díla by tam nebyla v bezpečí. Kraj potřeboval, aby mohl opravovat, souhlas vlastníků zámku, kterými jsou soukromé osoby. A právě tam byl problém. Kraj ani obec nemohly opravovat cizí majetek bez souhlasu vlastníků.

Vlastníci zámku se na opravách domluvili s krajem

Vlastníci zámku, Ciolfi Emmanuel a Hellyer Francis James z Velké Británie, totiž několik let vůbec nekomunikovali. Nebylo možné se s nimi vůbec domluvit. Podařilo se je „dohnat" až nyní, když nabídli prodej peruckého zámku Ústeckému kraji. A prostřednictvím právních zástupců se na opravách kraj a vlastníci nakonec domluvili.

Obrazy se tedy vrátí příští rok před turistickou sezonou, další osud samotného chátrajícího zámku je ale stále ve hvězdách. Současní vlastníci se jej snaží prodat, zatím ale neúspěšně.

Objekt je k mání za patnáct milionů

V nabídce realitní kanceláře je za patnáct milionů, o jeho koupi dokonce uvažoval také kraj. Jenže po zjištění, že opravy vy vyšly minimálně na 130 milionů korun a další miliony by spolkl každoroční běžný provoz, zastupitelé nákup neschválili.

V současné době údajně jednají majitelé s jedním možným investorem, jednání jsou ale na úplném začátku.

KRÁDEŽ OBRAZŮ Z PERUCE:

• ke krádeži došlo v listopadu 2011, zloději se do zámku dostali hrubou silou, rozbili zámek na mřížích a dveřích
• zloději vzali čtyři obrazy (Slepec, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce, Zátiší s mísami ovoce a Žena s kartami) v hodnotě desítek milionů korun
• policisté nejprve našli rámy u Slaného, o něco později zadrželi zloděje v Liberci, dostali čtyři až dvanáct let vězení