Oldřichův dub, Boženina studánka, muzeum české vesnice, kostel sv. Petra a Pavla. To jsou vyhledávané památky, za kterými míří turisté do obce Peruc na Lounsku.

Peruc je známa pověstí o setkání přemyslovského knížete Oldřicha a pradleny Boženy právě u památného dubu.

Dostat památky v kraji, i tuto pověst, více do podvědomí turistů má za cíl projekt Ústeckého kraje Po stopách praotce Čecha. Podle slov starosty se to daří.

O víkendech je ve vsi plno

„Hlavně o víkendech se to tu turisty hemží. Můžeme jim nabídnout množství turistických předmětů, od tradičních turistických známek po pohlednice a publikace o historii obce,“ uvedl Antonín Lanc, starosta Peruce. „Rádi bychom to tu ještě turistům více zpříjemnili a zřídili mobilní toalety,“ doplnil.

Kroky návštěvníků nejčastěji míří už k zmiňovanému dubu, který má za sebou dost pohnutou historii. V 90. letech ho vandalové několikrát vypálili, ale přesto dub žije dál. Od roku 2005 se honosí titulem Strom hrdina. Patří mezi nejstarší stromy u nás, jeho věk je odhadován na 1000 let. Oblíbeným místem k zastavení je také pseudogotická Boženina studánka.

K vidění je toho mnohem víc

Peruc ale nabízí i jiné památky. V centru obce stojí barokní zámek, kde ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století často pobýval přední představitel českého kubismu Emil Filla.

V zámku se nachází jeho pamětní síň, kde jsou k vidění jeho díla z konce života. Bohužel samotný zámek je pro turisty uzavřen. „Podle našich informací byl zámek opět prodán. Je velká škoda, že se tam nic neděje a chátrá,“ posteskl si starosta.

V zámecké zahradě, v budově barokní sýpky, se pak nachází Muzeum České vesnice. K vidění jsou tam dobové zemědělské stroje, vybavení domácností a škola.