Peníze, které Peruc získala prodejem zámku v letošním roce, chce městys využít k investicím. Peruc prodala zámek za 19 milionů korun, musela ale ministerstvu kultury a ministerstvu pro místní rozvoj vrátit tři miliony korun, které v minulých pěti letech přišly do zámku jako dotace. Městysu tak po zaplacení daní zbylo z prodeje zámku zhruba 15 milionů korun. „Tyto peníze jsme dali na stranu. Chceme je využít jako naší finanční spoluúčast na projektech, při kterých budeme žádat o dotace,“ řekl Deníku starosta Peruce Antonín Lanc.
Obecní úřad například připravuje v nejbližších letech další rozsáhlé investice do kanalizací, a to nejen v samotné Peruci, ale i ve spádových Telcích, Radonicích, Stradonicích a Pátku. V plánu má také investice do budovy základní školy, které by měly snížit náklady na vytápění. „Na tyto akce chceme získat dotace, kde to půjde. Nutná bude ale naše finanční spoluúčast,“ dodal starosta.
Zájemci se hlásili hodně ze zahraničí
Majitelem zámku, který vyrostl na místě gotické tvrze, se stala Peruc v roce 1994. Během několika let došlo k rekonstrukci části fasády, na další velké investice ale chyběly peníze. Drahý byl pro obec i provoz zámku, proto hledala jeho kupce. A to i přes realitní kancelář. Objevilo se několik zájemců, hlavně ze zahraničí. Odrazovala je ale vysoká suma, zhruba 120 až 150 milionů korun, potřebná na celkovou rekonstrukci zámku.
K prodeji došlo letos počátkem roku, kdy zámek v Peruci koupili Emmanuel Ciolfi a Francis James Hellyer z Cardiffu ve Walesu ve Velké Británii. Polovina objektu by měla podle jejich záměrů zůstat zámkem, druhá se má proměnit na hotel a kulturní a společenské centrum. Pamětní síň Emila Filly, jež je tam zřízena, zůstane zachována díky věcnému břemenu.
V zámku se ale v současné době podle slov starosty „nic neděje“, majitelé údajně připravují dokumentaci.