Neobvyklou záchrannou akci zorganizovali v pondělí 20. června navečer hasiči v Selibicích na Žatecku. Z asi 10 metrů hluboké nádrže tahali německého ovčáka, který do ní nešťastnou náhodou spadl, když ho jeho majitel venčil. Vystrašeného psa vyprostili zhruba po hodině a půl.

Přestože se zřítil z několikametrové výšky, byl na první pohled v naprostém pořádku. Šťastný páníček ho ale přeci jen pro jistotu ještě odvezl k veterináři na prohlídku.

O psu uvězněném v podzemí se hasiči dozvěděli v půl šesté večer od samotného majitele zvířete. „Obrátil se na nás s prosbou o pomoc. Uvedl, že mu pes spadl do neznámé hluboké studny v Selibicích,“ řekl velitel zásahu Michal Hrdlička. Po příjezdu hasičů do obce jim muž ukázal místo, kde je zvíře uvězněno. Sám se již předtím vlčáka pokoušel vysvobodit za pomoci žebříku, ale nepovedlo se mu to.

Hasiči okamžitě začali se záchrannou akcí. Zjistili, že pes spadl do prázdné a již dlouho nepoužívané podzemní nádrže na kerosin. V místě totiž bylo v minulosti vojenské letiště. K vyproštění psa si lezecká skupina hasičů nakonec vybrala asi 90 centimetrů široký otvor. „Nad ním postavila evakuační trojnožku a vytvořila kladkostroj, který byl ukotven na nedalekém betonovém kvádru. Jeden z hasičů se spustil na laně do nádrže. Ještě předtím majitel zvířete svému pejskovi nasadil náhubek, aby v případě, že by se dostal do stresu, záchranáři zbytečně neublížil. Následně hasič uvázal zvíře nad sebe na lano a sám ho ještě zespodu přidržoval a manipuloval s ním, aby usnadnil jeho vytažení,“ popsal záchrannou akci Hrdlička.

Zvíře i s lezcem se nakonec díky silným rukám hasičů na povrchu dostali během chvíle ven. Pejska si převzal jeho majitel, který s ním ihned odjel na veterinu. Vlčák byl na první pohled v dobré kondici. Normálně se pohyboval po všech čtyřech. Viditelné zranění neměl ani na těle.

Čtěte také: Další pes skončil ve studni