„Myslím si, že by to udělal každý. Kdybych je odtamtud nevytáhl, nemohl bych dobře spát,“ řekl v úvodu předávání ocenění Gentleman silnic Josef Pešek mladší z Blšan, který letos v březnu z hořícího automobilu zachránil dva lidi.

Josef Pešek je prvním z Ústeckého kraje, který společné ocenění České pojišťovny a Policie České republiky pro lidi, kteří se zaslouží o záchranu života na silnicích, získal.

„Za čtyři roky trvání projektu už bylo titulem Gentleman silnic oceněno jedenačtyřicet lidí, z toho šest žen. Chceme motivovat řidiče, aby si uměli pomoci, i když nejsou profesionálními záchranáři. Je to ocenění za odvahu, statečnost a rychlou reakci,“ chválil čin syna blšanského starosty Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Odvážný muž z Blšan na Podbořansku se v úterý 17. června zařadil po bok dalších neohrožených hrdinů z celé republiky.

„Josef Pešek si ocenění určitě zaslouží. Bez jeho pomoci by ti lidé nepřežili,“ pokračoval Václav Bálek.

Spatřil jsem hořící auto

Sám skromný oceněný doufá, že by se stejně jako on zachoval každý. „Strach jsem samozřejmě měl, ale bylo samozřejmé, že pomohu. Musel jsem, jinak by asi uhořeli,“ řekl během předávání, když opět vzpomínal na březnovou tragedii se šťastným koncem. Tehdy jel Josef Pešek mladší jako téměř každý den po silnici mezi Soběchleby a Malou Černocí. „Spatřil jsem mezi stromy auto, které už hořelo. Všiml jsem si, že jsou tam dva lidé. Hned jsem se vydal jim pomoci, bohužel bylo auto zamčené. Chtěl jsem nejdříve hasit, ale nebylo nic po ruce, tak jsem se rozhodl, že je vytáhnu,“ popisuje záchranu 37letého muže a jeho osmiletého syna.

Při vyprošťování šlo i jemu o život, oheň hořel stále více. „Na to nebyl čas myslet. Chtěl jsem něčím rozbít okénko, ale nešlo to. Po chvilce se mi podařilo navázat kontakt s osmiletým Péťou. Naštěstí trochu komunikoval, posunky jsem mu naznačil, aby trochu stáhl okénko a díky mezeře jsem dveře konečně mohl otevřít,“ pokračoval Pešek.

Když odnesl do bezpečí chlapce, vrátil se zachránce i pro jeho otce. „Auto už hořelo opravdu hodně. Měl tam zaklíněnou nohu, šlo to hodně špatně, ale nakonec jsem ho odtáhl do bezpečí,“ vzpomíná a vyzdvihuje přitom hlavně duchapřítomnost malého chlapce. „Byl hodně statečný. Nebýt jeho, do vozidla bych se možná včas nedostal,“ dodal Josef Pešek mladší.