Ostrá výměna názorů provázela dubnové zasedání podbořanských zastupitelů. Leo Peterka tam obvinil stavební firmy z nekalých praktik. Karel Podhola, na kterého byl útok směřován, se tvrdě ohradil, stejně jako radnice.

Zastupitel zpochybnil objektivnost výběrových řízení, která v Podbořanech na stavební práce probíhají. „V Podbořanech probíhají dohovory stavebních firem. Je předem jasné, kdo zakázku vyhraje, ty firmy se jen domluví, za jakou cenu akci udělají. Nejsou to vůbec veřejné soutěže. Je to zájmové sdružení pod vedením jednoho z radních, který podniká ve stavebnictví,“ obvinil stavební firmy Leo Peterka.

Později radního i jmenoval. „Ano, pan Podhola se dohod účastní,“ vyřkl svojí domněnku.

Popsal také, jak údajné dohody mají fungovat. Firmy si mezi sebou prý určí vítěze, ostatní ze „sdružení“ se pak přizpůsobí a ceny určí o několik set tisíc korun vyšší. Vědí prý jaká nabídka je nejnižší, proto nemohou vyhrát ostatní firmy. „Rozpočet u těchto vybraných akcí se pak navýší a musí být vyškrtnuty další projekty, které bychom mohli udělat,“ myslí si podbořanský zastupitel.

„Věděl jsem například, že rekonstrukce přechodů bude stát čtyři miliony,“ uvedl Leo Peterka. Podle většiny zastupitelů to ale není nic divného, částku lze jednoduše odvodit z návrhu rozpočtu. Peterku v jeho tvrzení podpořil i další zastupitel, Lumír Šopf. „Na pěti zakázkách vyhraje pět firem, každá něco,“ naznačil.

Policii raději vynechá

Podbořanský zastupitel Leo Peterka se během své řeči také přiznal, že podobné praktiky sám používá. Neupřesnil, jestli také v Podbořanech. „Nejsem svatý. I já jsem se takových dohod účastnil,“ řekl s tím, že celou věc nehodlá předat na polici, má s ní prý špatné zkušenosti.

Peterka se několik let soudil s Finančním úřadem v Podbořanech, který ho obvinil z krácení daní. Soud ho v tomto případě nakonec osvobodil. Další problémy měl, když obvinil jednoho z úředníků finančního úřadu z vyžadování úplatku. Tehdy ho lounský soud odsoudil za útok na státní orgán, požadování úplatku totiž Peterka nedokázal.

Bouřlivá debata neprobíhala jen v jednacím sále podbořanského zastupitelstva. Během přestávky se přenesla také před budovu radnice, kde přešla v otevřenou hádku. Výjimkou nebylo ani používání vulgarismů.

Radní: podfuky neexistují

Všechna obvinění jak vedení radnice, tak i Karel Podhola tvrdě odmítají. „Jsou to sprosté lži a výmysly. Žádné dohody či jiné podfuky neexistují,“ bránil se podbořanský radní s tím, že na Peterku určitě podá trestní oznámení.

To pravděpodobně nebude jediné, které padne. „Určitě trestní oznámení podám, nařčení se musí nezávisle vyšetřit. Pokud má někdo povědomost, že se tady takové praktiky dějí, má povinnost dát to policii. Udivuje mě, že to zastupitel Peterka nechce udělat,“ byl rozhořčen starosta Podbořan Radek Reindl.

Podle něj jde ale pouze o spory stavebních firem. I Leo Peterka je totiž se stavebnictvím spojen. „Nejedná se o nic jiného, než o souboj stavebních firem. Ty, které neuspěly, se ozývají. Zkouší výběrové řízení zpochybnit, ty jsou ale plně transparentní,“ myslí si.

Rozhoduje jenom cena

Chce také, aby se zabránilo podobným nařčením v budoucnu, zvýšit počet firem, které o zakázky budou soutěžit. V současnosti je oslovováno vždy několik firem, převážně místních, i tak se ale do soutěže může přihlásit kdokoli. „Výběrová řízení plně otevřeme. Už nebudeme zvýhodňovat místní firmy, ať se přihlásí klidně sto firem odkudkoli. Já budu jen rád,“ dodal starosta s tím, že v Podbořanech rozhoduje o výherci soutěže jedině nabídnutá cena, žádné jiné kriterium neexistuje. Všechny smlouvy, jako v jednom z mála měst, jsou také veřejné. „Zakázku vždy získá ten nejlevnější,“ do­dal.

Leo Peterka podobným způsobem napadl radního Podholu už loni. Tehdy však svá tvrzení nedokázal, i když to veřejně slíbil.