Fantastického sportovního úspěchu dosáhl český fotbalový brankář Petr Čech. Klidný, skromný a usměvavý sportovec, který jako osmnáctiletý kluk začal chytat českou první ligu v klubu FK Chmel Blšany, v sobotu třímal v rukou pohár pro vítěze Ligy mistrů!

Jeho současný klub, londýnská FC Chelsea, v napínavém finále v Mnichově porazila domácí Bayern Mnichov a stala se nejlepším fotbalovým klubem Evropy. Důležitost Petra Čecha pro tým vítězů je naprosto jasná a Petr je zcela výjimečným hráčem. Vždyť v ostře sledovaném finále, které viděly miliony lidí po celém světě, chytil hned tři penalty!

Před jedenácti lety to byl ještě trochu plachý kluk, začínající s vrcholovým sportem. Velmi skromný, inteligentní a pracovitý. V roce 2001 dostal v žateckém divadle cenu pro nejlepší sportovce okresu Louny v anketě, kterou tradičně pořádá Žatecký a lounský deník a ČSTV. Už tenkrát bylo jasně patrné, že se v něm skrývá obrovský talent.

„Na působení v Blšanech vzpomínám často a rád. Tento klub mi dal možnost poprvé chytat v české první lize a díky tomu byla nastartována moje profesionální sportovní kariéra. V Blšanech jsem získal velmi cenné sportovní zkušenosti a tomuto klubu a lidem kolem něj jsem za vše, co pro mě udělali, velmi vděčný," řekl mi Petr Čech v rozhovoru pro Žatecký a lounský deník už v roce 2005.

Po skvělém vítězství v Lize mistrů bude nyní hájit branku české fotbalové reprezentace na nadcházejícím mistrovství Evropy. Nebylo by vůbec špatné, kdyby i v tomto případě mohl s týmem okusit atmosféru finálového zápasu a jako jeden z hrdinů určovat noty utkání se závěrečnou vítěznou tečkou.

Petr Čech má dvě děti, měří 196 centimetrů, s manželkou Martinou žijí v Londýně a Plzni. Blahopřejeme k parádnímu úspěchu a děkujeme za skvělý zážitek!

Petr Čech

→ narodil se 20. května 1982 v Plzni, v neděli 20. května oslavil třicátiny

→ první fotbalovou ligu začal hrát v týmu FK Chmel Blšany

→ pak začala jeho kariéra strmě stoupat – v roce 2001 přestoupil do Sparty Praha, potom do francouzského Rennes a roku 2004 do londýnské Chelsea

→ s FC Chelsea v sobotu dosáhl svého zatím největšího životního úspěchu – vyhráli Ligu mistrů a stali se nejlepším fotbalovým týmem Evropy

→ v červnu bude chytat za reprezentaci ČR na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině