Není malých rolí, toho si je vědoma třicetiletá Petra Maťáková z Loun. Před pár lety propadla amatérskému divadlu. Její domovskou scénou je Rádobydivadlo Klapý, jeden z nejlepších ochotnických spolků v České republice. Díky své lásce k herectví už dostala i televizní roli v seriálu.

I když je civilním povoláním specialista skladování a prodeje ve Skupině ČEZ, konkrétně v Elektrárně Počerady, několikrát do roka změní svou tvář podle toho, jakou roli či momentální úlohu jí přiřkne divadelní a v současné době dokonce i televizní režisér. Aktuálně hraje v seriálu Cesty domů, vysílaném na TV Prima.

Všechny divadelní role mě obohacují, říká Petra

Petra Maťáková ve své kanceláři v Počeradech„Divadlo mě baví od mala, už na základní škole jsem chodila do dramatického kroužku, účastnila se recitačních soutěží a hrála v různých představeních. Na střední škole jsem ho ale opustila a vrátila se k němu až ve 22 letech přes manželovu maminku, která mi domluvila záskok za kolegyni v Rádobydivadlu Klapý. Zase mě to chytlo a od té doby ochotničím dodnes," zestručnila svůj divadelní životopis Petra Maťáková.

V současné době hraje v divadle Šestnáctiletou v Tanečních hodinách Bohumila Hrabala či prostřední z pěti dcer jménem Hodl ve hře Všechno není košer. „Všechny mé role mě obohacují hlavně po duchovní stránce. Vždy se snažím sžít s postavou, přemýšlím, zda moje mimika a gestikulace mohou odpovídat té její," říká Petra Maťáková.

Všimli si na Jiráskově Hronově

Podle Petry Maťákové ještě čas její životní role, kterou by nejraději získala někde u filmu, nenastal. I když na druhou stranu právě díky Rádobydivadlu Klapý už jednu takovou menší životní roličku má. Během loňského srpna totiž zaujala svým výkonem na prestižní přehlídce amatérských souborů Jiráskův Hronov lidi z castingové společnosti, kteří festival sledovali, a za pár dní u ní doma zazvonil telefon. „Prý jestli si nechci zahrát v televizním seriálu Cesty domů, který se vysílá na Primě. Taková příležitost se neodmítá. A tak díky tomu mám roli servírky Miluny v hospodě U Bety. V některém z dílů se jen mihnu, v jiném i hovořím s hosty a jednou jsem se dokonce stala rukojmím nějakého kriminálníka. Ve spoustě dílů pochopitelně nejsem vůbec, bývám jen zhruba třikrát do měsíce," usmívá se Petra Maťáková.

Zkušenosti z natáčení jsou pro ni k nezaplacení. Její obrazy se totiž „jedou" bez příprav, pouze po přečtení scénáře. Za měsíc má jeden až tři natáčecí dny. „Většinou se natáčí odpoledne nebo večer. Naštěstí mám pružnou pracovní dobu, takže to zvládám a chybějící hodiny si mohu napracovat. Rodina má pro mne pochopení a můj zaměstnavatel také. Za to jim všem patří můj velký dík," dodala mladá sympatická herečka.

Ota Schnepp