Piano na ulici v Lounech, na pěší zóně Pražská, musí čelit dalším a dalším útokům. O víkendu kdosi na třísky rozbil židli pro hudebníky, před týdnem se zase muž pokoušel nástroj převrátit.

Co začalo jako dobrý nápad přinést trochu kultury do centra Loun, to pak pokračovalo poněkud nepříjemným překvapením. Někteří lidé si nástroje neváží a ničí ho. Na místě je nástroj přitom teprve od 14. června. Nejprve šlo o kousky pizzy ve strunách nebo bušení dětí do klaviatury jako do bubnu. Postupně ale vandalové přitvrzují. Během posledního víkendu někdo na třísky rozmlátil přistavenou židli.

Mnohem vážnější škody však mohly vzniknout týden předtím, o prvním prázdninovém víkendu. To strážníci na kamerovém systému uviděli ve večerních hodinách muže, který se piáno snažil převrátit. Skoro se mu to dokonce i podařilo, nástroj se ale naštěstí opřel do židle, stojící před ním.

Hlídka strážníků pak doběhla výtržníka hned v sousední Jakoubkově ulici. Podle vyjádření Městské policie Louny měl muž patrně psychické potíže, pravděpodobně pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek. „Za další půlden jsme stejného člověka museli kvůli jeho chování řešit znovu a to už jsme zavolali sanitku, aby si ho převzala. V Lounech už není," dodal Jiří Myslivec, zástupce ředitele městské policie. Strážníci následně vrátili piano na místo a při prohlídce zjistili, že upadl zámek, který ho uzavíral.

close Rozbitá židle u piana v Lounech zoom_in

O víkendu kdosi zničil židli, připravenou u piana.  foto: MP Louny

Aktuálně je u hudebního nástroje židle nová a v nejbližších dnech dojde k jeho avizovanému přesunutí. Nové stanoviště má najít u knihovny na Mírovém náměstí, kde by řádění zejména dětí nemělo tolik rušit a zároveň piano nebude tolik „na ráně" procházejícím večerním nenechavcům. „Povolení nového záboru veřejného prostranství je vyřešené. S přestěhováním počítáme určitě do konce příštího týdne," uvedla Olga Knoflíčková, která s přáteli za celým projektem stojí.

Iniciativa Piano do Loun, která je kolem organizátorů aktivní na Facebooku, přichází i s dalšími novinkami. Jednou z nich je také například myšlenka do veřejného prostoru instalovat na místo i venkovní šachový stolek.