Projekt Piano na ulici vstoupí v Lounech do druhé sezony. Stane se tak už tuto neděli, 19. června, odpoledne. V plánu jsou pěkná vystoupení i několik novinek.

Na nástroj si může opět zahrát každý

Hudební nástroj bude opět k dispozici všem kolemjdoucím, kteří zatouží si jen tak pro radost sobě i ostatním zahrát. Lidé ho najdou na Mírovém náměstí, kde stál po většinu léta i loni.

Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli od 17 hodin. Své umění předvede nejen u klaviatury několik hostů. Těšit se můžeme i na pěvecká vystoupení.

Piano má být voděodolné

Olga Knoflíčková u piana, které bude od neděle k dispozici  na náměstí v Lounech. Nanomateriál by na něm měl vytvořit jemný šedý film, proto bylo původně černé piano natřeno nabílo, aby  vypadalo lépe. Skutečně průlomová novinka se má týkat samotného hudebního nástroje. Ten má být voděodolný! Dost možná jako první na světě v tomto projektu. „Bádali jsme nad řešením problému, že nemáme podloubí, kam schovat piano před deštěm. Zároveň jsme nechtěli pořizovat drahý a nevzhledný přístřešek. Až nás napadlo, že piano uděláme voděodolné. Je to něco zcela nevyzkoušeného a osobně jsem velice zvědavá, zda to bude fungovat tak, jak si představujeme. Každopádně piano potřeme nanomateriálem," vysvětluje Olga Knoflíčková z pořadatelského týmu.

„Když to klapne, budeme první město na světě, které má voděodolné piano!" říká nadšeně.

Čtěte také: Zahrajte si! Také Žatec už má pro milovníky hudby své veřejné piano

Parta nadšenců v Lounech se inspirovala úspěšným projektem Ondřeje Kobzy, který převzala už řada měst po celé zemi i v zahraničí. Za první rok nashromáždila spoustu zkušeností. „Seznámili jsme se s lidmi, kteří dělají piano v jiných městech. A vždycky je nějaký problém buď lidem vadí hluk nebo je obtížné sehnat lidi na přestěhování nástroje. Zároveň je klasika, že se piana po roce zničí," ví Olga. „Letos máme nástroj, který má poškozenou rezonanční desku a majitel jej chtěl vyhodit. Nejde tedy o zničení piana, ale spíš o záchranu, další šanci," dodává s úsměvem.

Letos bude v Lounech jiné piano než loni

Jde tedy o jiný kus, než byl v ulicích Loun loni. Ten byl nakonec natolik poškozen deštěm, že jeho oprava by byla příliš nákladná. Zejména ze začátku trpěl i útoky opilců, různých „šprýmařů" se zbytky jídel a v neposlední řadě malých dětí, které si citlivý nástroj pletly s bubnem. Tyto škody ale nebyly příliš vážné.

Připomeňte si: První tóny piana se rozezněly centrem Loun. Ukažte se také!