Světovým hlavním městem chmele je Žatec už několik staletí. Na dva dny se ale každoročně proměňuje také na hlavní město piva. I letos Dočesná, slavnosti dočesání chmele, přilákala desetitisíce lidí, pivo teklo proudem, Žatec se bavil a „tančil“.

„Paráda. Jezdíme každý rok, ochutnáváme různá piva. Dočesná je vždycky výborná,“ byla nadšená Pavla Sýkorová z Mostu. „Je to náš žatecký svátek. Na Dočesné se vždycky se všemi po roce vidíme. Dáme si pár piv, koukneme na program,“ byl spokojený také Karel Rakušan ze Žatce.

Pivo, chmel, zábava. V Žatci se během Dočesné baví desetitisíce lidí.
OBRAZEM: Desetitisíce lidí se bavily na Dočesné. Pivo teklo proudem

Na Dočesnou každoročně přicházejí desetitisíce lidí. Je největší slavností piva chmele u nás. Návštěvníci jsou nejen ze Žatce a okolí, ale také z daleka. Z Prahy, celých Čech, i ze zahraničí. Velmi často je například slyšet němčina. Tradičně ale také přijíždějí například Japonci, kteří mají zástupce i mezi pivovary.

Letos se konal již 60. ročník novodobé historie slavností dočesání chmele (Dočesné, v různých podobách, se ve městě konaly ale už i předtím – pozn. red.). Milovníkům zlatavého moku, znalcům i jen občasným či výjimečným konzumentům, nabídl 51 pivovarů. Druhů bylo nespočet. Všichni přivezli několik druhů, některé pivovary i čtyři nebo pět. „Snažíme se ochutnat co nejvíce piv. Ale to se nedá. Už máme dost značek, ale je jich prostě moc,“ smál se a bavil Milan Konečný.

Historické plakáty na žateckou Dočesnou
Plakáty na Dočesnou: lákal také známý malíř Oskar Brázda

Bohatý kulturní program

Zábava provází Dočesnou každý rok. I letos nabídla velmi bohatý program na třech pódiích v centru města. Hlavními lákadly byli v pátek Vojtěch Dyk, který doslova roztančil žatecké náměstí, nebo skupiny Mandrage či Jelen. V sobotu pak zahrál například Ivan Mládek, velký ohlas měla Hana Zagorová.

Slavnosti chmele v Žatci nabízejí také mnoho doprovodných programů. Výstavu měli například chovatelé, pěstitelé kaktusů, novinkou byla odpočinková zóna, hlavně pro seniory a děti, v klášterní zahradě.

Pivo, chmel, zábava. V Žatci se během Dočesné baví desetitisíce lidí.
OBRAZEM: Dočesná odstartovala. Vojta Dyk roztančil Žatec

Takové množství lidí, navíc „posilněných“ alkoholem, přináší ale také nepříjemnosti. Každoročně se o zdraví návštěvníků starají Záchranáři Žatec. Letos ošetřili na pěti stanovištích a ve dvou sanitkách zhruba třicet případů, nejvytíženější byli během páteční noci. Hlavně ošetřovali drobná zranění nebo lidi, kteří to s alkoholem přehnali, pak také návštěvníky, kteří si třeba nevzali své pravidelné léky a zhoršil se jejich zdravotní stav. Nebo si na ně naopak dali alkohol.

Vykloubené rameno, řezné rány

"U hlavního pódia jsme ošetřili nejprve několik drobných poranění včetně drobných popálenin od oleje, následovalo krátce za sebou několik výjezdů k úrazům, konkrétně k muži s pravděpodobně vykloubeným ramenem, dále k muži s tržnou ránou na čele, s řeznou ranou na prstě, k bezvědomí kvůli intoxikaci alkoholem, k astmatickému záchvatu mladé ženy, která si zapomněla své léky, k ženě trpící epilepsií, která i přes své onemocnění požila alkohol a dostala záchvat křečí a k dalším případům," vypočítala Zdenka Uďanová ze Záchranářů Žatec.

Podle policie patří letošní Dočesná mezi ty klidné. Možná i vlivem chladnějšího počasí. „Jedna z nejklidnějších,“ hodnotí Miroslav Solar, šéf žatecké městské policie. Problémy řešili strážníci například s parkováním, auta návštěvníků byla „rozeseta“ po celém městě. Dvanáctkrát museli „asistovat“ u dopravních problémů policisté, když například někdo nemohl vyjet z garáže. Evidují také devět menších potyček, pouze jedna přerostla ve větší konflikt a bude řešit Policie ČR. 

Prvňáčci v žatecké škole Komenského alej
FOTO: Na první školní den se prvňáci v Žatci těšili