Vše je na dobré cestě, hlásí majitelé nově vznikajícího lounského minipivovaru s názvem Pivo ZLoun. Pro milovníky pěnivého moku to znamená, že budou moci ochutnat originální receptury už na konci léta.

Příští měsíc se začne montovat technologie

„Prvního srpna už budeme mít kompletní technologii, dalších deset až čtrnáct dní ji budeme instalovat. Pak samozřejmě přistoupíme k testování," popsal příští kroky Radek Taraba, sládek a spolumajitel minipivovaru. První várky piva by tak měly v prostorách opuštěné tělocvičny na letním cvičišti a přilehlém objektu, kde sídlí Bar Ája, vniknout na přelomu srpna a září. Jak ale R. Taraba upozorňuje, zájemci o ochutnání si budou muset počkat ještě trochu déle. „Tohle budou zkušební várky. A i kdybychom chtěli, nelze pivo jeden den uvařit a druhý prodávat. Chce to čas," dodává sládek.

Okamžik, na který pivaři jistě netrpělivě čekají, přijde na přelomu září a října. Tehdy bude slavnostně otevřen rozšířený a zrekonstruovaný podnik a z píp poteče originální nápoj. „Časový harmonogram se nám podaří dodržet podle plánu. A my se na zahájení provozu těšíme snad ještě o trochu víc, než naši příznivci a hosté," svěřil se R. Taraba.

Další přípravy

Logo minipivovaruMinipivovar ale stále ještě čeká dlouhá cesta. Jen na rozšíření podniku a přípravě restaurace se bude pracovat celé září. Potřeba bude i řada dalších stavebních úprav. Hosté zato nebudou ochuzeni ani o pohled na část varného zařízení, jak bývá v podobných minipivovarech s výčepem zvykem. „Do interiéru výčepu jsme se rozhodli umístit nerezové tanky v kombinaci s mosazí. To se bude určitě lidem při posezení líbit," prozradil již dříve sládek. Pivo ZLoun bude produkovat hlavně kvalitní dvanáctku, polotmavé a tmavé pivo, kromě dalších by neměly chybět ani příležitostné speciály.

Bez zajímavosti nejsou ani další aktivity pivovaru. Nedávno začal prodávat cyklistické dresy ve svých barvách a stylovém provedení.

Vaření piva v Lounech je s historií města spojeno už od středověku. Velký pivovar při silnici ve směru na Černčice z roku 1890 skončil s vařením piva před třemi roky. Nyní se pivaři v Lounech brzy opět dočkají „svého" piva.