Žatecký pivovar opraví rozpadlý dům na konci Žižkova náměstí na rohu s Horovou ulicí. Vznikne v něm Muzeum pivovarnictví Žatecka, náklady na celkovou rekonstrukci památkově chráněného domu by podle projektu měly vyjít na přibližně 15 milionů korun. Většinu nákladů uhradí Evropská unie prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu, pivovar má schválenou jedenáctimilionovou dotaci z tohoto zdroje.

Objekt č.p. 85 je jednou z budov, které pivovar v této lokalitě vlastní. Několik let je dům úplně prázdný, bez využití a v havarijním stavu, chybí mu podstatná část střechy, objekt je staticky narušen. „Plánujeme celkovou rekonstrukci domu od sklepení po střechu. Chtěli bychom začít v polovině letošního roku," sdělila Jana Eisertová ze Žateckého pivovaru.

Muzeum pivovarnictví

V objektu má po rekonstrukci vzniknout Muzeum pivovarnictví Žatecka. Expozice nabídne pohled do bohaté historie vaření piva ve městě a okolí. Rozšíří tak turistickou nabídku s tématem chmele a piva – v Žatci už je Chmelařské muzeum. To vzniklo na náměstí Prokopa Velkého, v rámci projektu Chrámu chmele a piva bylo před pár lety rozšířeno.

Výhled z veže v žateckém pivovaruŽatecký pivovar v poslední době zrekonstruoval několik objektů ve svém areálu, loni například opravil bývalou a nevyužívanou vodárenskou věž. Slouží jako rozhledna při prohlídkách pivovaru.

Připomeňte si: Pivovar opravil věž, která nabízí ojedinělý výhled

Oprava věže je součástí prací na obnově budov v areálu pivovaru. „V roce 2015 proběhla rekonstrukce vnějšího dvora a vnějších fasád budov, v roce 2016 vnitřního dvora a fasád. V plánu máme ještě rekonstrukci bývalé sladovny v areálu pivovaru, ve které bychom rádi zřídili restauraci a pension," sdělil po dokončení oprav věže Radek Vincík, obchodní ředitel pivovaru.

Pivovar vlastní Carlsberg

Žatecký pivovar vlastní od roku 2014 dánský Carlsberg. Ten se zavázal k rekonstrukcím budov pivovaru s cílem zvýšení atraktivity pivovaru a města Žatce pro cestovní ruch. Společnost plánuje rekonstrukce i dalších budov na Žižkově náměstí a Horově ulici, které vlastní. Svou investici do této zanedbané části centra Žatce chystá i město, to plánuje vydláždění zbytku Horovy ulice.

Samotný areál Žateckého pivovaru je zahrnut mezi chmelařské a pivovarnické památky, se kterými chce Žatec „prorazit" na seznam památek UNESCO. A to právě díky své chmelařské a pivovarnické historii.