Žatecký pivovar uvařil první tuzemské bio pivo z českých bio surovin. Novinka se dostane na trh ještě před Vánocemi, jde o patnáctistupňový „sváteční speciál" se šesti procenty alkoholu.

„Jsme nadšeni, že jsme první, kdo uvádí do oběhu první certifikované bio pivo uvařené v ČR," sdělil Tomáš Lejsek, jednatel Žateckého pivovaru. Při jeho výrobě se použil bio chmel i bio slad.

Na pěstování bio chmele se výrazně podílel Chmelařský institut v Žatci. „Obecně řečeno při pěstování bio chmele nelze hnojit minerálními hnojivy ani používat herbicidy. Regulace plevelů je zajišťována mechanickým způsobem, případně ruční okopávkou, dále hnůj musí pocházet z ekologických chovů zvířat či se maximálně využívá tzv. zelené hnojení. I v ekologickém chmelařství ale existují povolené látky a přípravky, které lze k posílení přirozené odolnosti rostlin využívat," sdělil Josef Ježek z Chmelařského institutu v Žatci.

Chmel je z letošní sklizně. „V srpnu 2012 tři pěstitelé ve chmelařské oblasti Žatecko a Tršicko sklidili první certifikovaný bio chmel, a to konkrétně u naší nejznámější odrůdy Žatecký poloraný červeňák," dodal Jiří Kořen, ředitel institutu s tím, že bio chmel letos vyrostl na Žatecku na chmelnicích dvou pěstitelů u Líšťan. „My pěstujeme bio chmel na našem účelovém hospodářství u Stekníku, a to odrůdu Premiant. K dispozici bude ale až v příštím roce," sdělil ředitel žateckého Chmelařského institutu.

Kromě Žateckého pivovaru jako druhý uvede bio pivo příští rok na trh jihočeský Bohemia Regent. Výrobu bio piva začal podporovat i stát, a to částkou zhruba čtyř milionů korun. Pěstování bio chmele a bio sladu je totiž výrazně dražší, než je tomu u „normálních" surovin. V letošních cenách je bio slad o sto procent dražší a bio chmel o šedesát procent.

Žatecký pivovar vyrobil bio piva 80 hektolitrů, tedy zhruba 16 tisíc půllitrových lahví. Doporučená cena piva je 15,90 korun, v obchodech se může lišit. Žatecké bio pivo se objeví v obchodech Billa, k dostání už je v některých prodejnách biopotravin a v obchodech pivovaru.