Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Místo po zřícené pizzerii už zve k odpočinku

Louny - V těsném sousedství synagogy konečně není vegetací zarostlá jáma. Podívejte se, jak to tam vypadalo v posledních deseti letech.

21.7.2016
SDÍLEJ:

Místo vedle synagogy v lounské Hilbertově ulici v červenci 2016. Odpočinkové místo už je k dispozici. Foto: Deník/Zdeněk Plachý

Dvě lavičky, sypaná cesta a kolem hlína, která ještě nestihla zarůst trávou. Také výhled do stromů na břehu řeky Ohře a spodní ulice Pod Šancemi přes městské opevnění. Tak nyní vypadá místo v Hilbertově ulici v Lounech, kde dlouhá léta zela díra po zříceném historickém domě. Naposledy v něm sídlila oblíbená pizzerie. 

Pohnutý osud prostoru se začal psát před více než deseti lety, na začátku roku 2006. Tehdy se v objektu náhle propadla část stropu, dům měl narušenou statiku. Soukromý majitel rychle zajistil kompletní demolici poničeného objektu. 

Na stavbu v památkové zóně nebyly peníze

Demolice historického domu, v němž naposledy sídlila pizzerie, v Hilbertově ulici v Lounech. Snímek z března 2006Nový dům podle toho starého však na místě nevznikl, jak bylo původně v plánu. Stavba by se musela podřídit přísným pravidlům městské památkové rezervace, do které lokalita spadala, což by bylo značně finančně nákladné. Případný stavebník by musel zachovat hmotnost původní stavby, tedy dodržet původní rozměr a charakter budovy, která nesmí narušovat vzhled nejbližšího okolí. Nutné by bylo také použití speciálních materiálů a řemeslných postupů. Nedělo se nic. Objevil se pouze drátěný plot, který bránil případnému pádu do někdejších odkrytých sklepení. 

Všechny podrobnosti
k tématu se dočtete
v souvisejících článcích níže!

Právě památková ochrana byla paradoxně řadu let tím, co znemožňovalo s prolukou něco udělat. Ministerstvo kultury ČR nejprve zamítlo žádosti o její sejmutí, byť chránit už nebylo co. Dělo se tak už v roce 2008 za tehdejšího starosty Jana Kernera.

Příslovečné ledy se pohnuly až v polovině roku 2014, kdy se městu podařilo domluvit odkup pozemku. Zastupitelé dali zelenou podpisu smlouvy znějící na sumu 700 tisíc korun. Při doprovodné debatě tehdy kromě jiného zaznělo, že odkryté sklepy mají negativní vliv na sousední synagogu a je třeba se stavem něco udělat. „Zjistili jsme, že praskliny na zdech synagogy se zvětšují," varoval tehdy starosta Radovan Šabata. V květnu 2015 komise ministerstva kultury opět rozhodovala o sejmutí památkové ochrany a opět žádost zamítla. Město Louny se ale odvolalo a konečně uspělo. 

Potřeba co nejrychleji prostor sanovat vyústila do provizorní podoby dnešní odpočinkové lokality. Z radnice už dříve zaznělo, že v případě potřeby může město lukrativní pozemek prodat případnému zájemci o výstavbu domu. Podle posledních vyjádření ale není tento krok na pořadu dne.

Autor: Zdeněk Plachý

Místo události:
21.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Šimonovský, předseda okrskové volební komise v Novém Sedle, při kontrole u vstupu do věznice.
9

Urna projela skenerem. Pak šli odsouzení ve věznici v Novém Sedle volit

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Příští týden si na řadě míst připomenou vznik republiky

Žatec, Louny - Tradiční setkání se chystají na Kruhovém náměstí v Žatci, v Lounech na velkém hřbitově i ve spádových obcích.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Okres Louny /FOTO/ – V okrese Louny může vyrazit k urnám na sedmdesát tisíc voličů. Volí se ve školách, sálech, ale i v netradičních místnostech.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Okres Louny - Na jaká utkání fotbalových týmů v regionu se můžete jít v sobotu a v neděli podívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení