Radní uložili příslušným odborům městského úřadu, aby zajistili veškeré náležitosti nutné pro splnění tohoto záměru nejpozději do 31. prosince 2024. Za parkování v centru Žatce začnou řidiči plošně platit v příštím roce.

Až na pár výjimek se v současné době za místa v žateckém centru neplatí. Auta na nich stojí většinou delší dobu, několik náměstí a ulic tak slouží jako dlouhodobá odstavná parkoviště zaplněná vozy po celý den. Návštěvníci centra mnohdy nemají kde zaparkovat, volných míst je během dne málo. Navíc velké množství aut hyzdí historický ráz města, které nedávno vstoupilo na seznam památek UNESCO.

Město Žatec. Cedule se posune směrem k Libočanům.
Začátek a konec Žatce se výrazně posune. Značky budou až u Libočan

Podmínkou pro zavedení plošného zpoplatnění parkování v městské památkové rezervaci je ale to, že pod Nákladní ulicí vyroste vedle U-rampy nové velké parkoviště pro devět desítek aut. „Do léta bychom chtěli provést rekonstrukci skate parku, během podzimu by vedle něj mělo vyrůst nové parkoviště,“ nastínil starosta Radim Laibl. S jeho zpoplatněním se nepočítá.

V Žatci je nyní několik lokalit, kde je parkování zpoplatněné. Přímo v centru to je ve dvou místech náměstí Svobody. Ve velké části historického jádra, například na náměstích Chelčického, Žižkovo, 5. května, Hošťálkovo nebo ulicích Dvořákova, Dlouhá, Oblouková či Jiráskova je stání zdarma. To se změní. Ceny za parkování, případně jak dlouho bude zdarma a podmínky pro obyvatele bydlící v centru, radnice ještě stanoví.

Placené parkování v centru je ve městě dlouhodobě diskutované téma. Žatec je jedním z mála historickým sídel, kde se v jeho jádru za parkování neplatí. Platilo se ve velké míře v devadesátých letech minulého století. Radnice v roce 1999 automaty po pěti letech zrušila s argumentem, že náklady na jejich provoz jsou vysoké. Počet aut v centru se ale značně zvýšil, vedení města se proto muselo problematikou zabývat znovu.

Cesta na jižním okraji Žatce.
Širší, lepší povrch, cyklostezka. V Žatci plánují rekonstrukci uhelné cesty

V roce 2009 se vrátil první parkovací automat, postupně se jejich počet navýšil. V současné době je jich po Žatci dohromady sedm. Zpoplatněné jsou dvě části náměstí Svobody, parkoviště na Kruhovém náměstí, před poštou, ve Smetanově ulici u finančního úřadu, vedle polikliniky a za budovou městského úřadu v ulici Obránců míru.

Po změně systému zpoplatnění volají například někteří majitelé provozoven v centru Žatce. „Podle mě je velký problém, že se v centru nedá zaparkovat, náměstí je jedna velká odstavná plocha pro auta. Zákazník, který nemá kde zaparkovat, radši jede jinam,“ řekl před časem majitel zverimexu na náměstí Svobody Radek Urban.

Podobný názor má i majitel kavárny Mlsná koza ve Dvořákově ulici Libor Dongres. „Parkování v centru je dlouhodobě neudržitelné. Placení považuji za nezbytné. Nicméně musí být zavedeno plošně a lidi, kteří chtějí parkovat delší dobu zdarma, odkazovat například na parkování pod hradbami, kde je dnes téměř prázdno. Současné řešení, kdy se zavedlo placené parkování jen v části náměstí Svobody, naopak situaci u nás ve Dvořákově ulici pomohlo zhoršit,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat: Na žateckém Jihu se začaly stavět garáže, je o ně velký zájem

Zdroj: Deník/Petr Kinšt