Parkování v Lounech

- v Lounech se zatím platí jen na hlavním náměstí

- město uvažuje o rozšíření placených zón

- zatím však ještě váhá kvůli pořizovacím cenám parkovacích automatů

- ty se však brzy zaplatí díky poplatkům od řidičů


V budoucnu se možná bude platit za parkování v centru Loun. V současné době je zpoplatněné parkování pouze na parkovišti na Mírovém náměstí, ale radnice už uvažuje o rozšíření placených zón i do dalších míst a ulic.

Cílem je zlepšit současný stav a donutit řidiče, kteří nemusí do centra zajíždět, aby tam neparkovali; či pouze nějakou chvíli a ne po celý den, tvrdí město. Najít kolem náměstí volné místo je totiž částo nadlidský úkol.

Radnice uvažuje, že pořídí parkovací automaty a rozmístí je i do dalších ulic v centru města. V budoucnu by to mohl být i příjem do městské kasy. „Uvažuje se o zpoplatnění celého Mírovém náměstí i dalších okolních ulic. Cílem je zajistit střídání aut v centru. Konečné stanovisko ale zatím ještě nepadlo, zabývá se tím stále dopravní komise,“ uvedla tajemnice Městského úřadu Louny Renáta Čapková.

Karty pro residenty

Pořízení parkovacích automatů ale zřejmě nebude nejlevnější záležitostí. I proto tento krok radnice pečlivě zvažuje. Investiční rozpočet na příští rok má strop pouze ve výši 30 milionů korun. Radnice by také musela zavést takzvané rezidentní karty. V centru parkují totiž nejenom lidé, kteří si tam jedou nakoupit či na úřady, ale i stálí obyvatelé a také hosté hotelů, které se ve městě nacházejí. Většina z nich totiž nemá vlastní parkoviště.

Radnice se tématem parkování zabývá již několik let. Aut ve městě neustále přibývá a bylo potřeba zvýšit i počet parkovacích míst. Z toho důvodu přistoupila před čtyřmi lety ke zjednosměrnění šesti desítek ulic a změně dopravního systému. To přineslo několik stovek nových parkovacích míst, ale i nevoli části občanů.

Kromě parkování se radnice zabývá také možností omezit vjezd kamionů do města. Kolik kamionů ale přes město projede, to radnice přesně neví. „Je těžké určit, která nákladní vozidla městem projíždějí a která zásobují některý z obchodů ve městě. Přesto se tímto problémem bude komise i nadále zabývat,“ dodala Renáta Čapková.