Britský voják, režiséři z Nizozemí a Dánska, nebo mladá bloggerka z Tunisu. To jsou některé z obětí útoků fanatiků, hlásících se k islámu, jejichž obličeje se v těchto dnech objevily v Lounech. Nesou je plakáty, které ve středu 27. dubna kdosi vylepil na řadě míst.

Vyvěšenému materiálu dominuje sugestivní sdělení „Zabit ve jménu Alláha" na černém podkladu. Kromě zmíněných portrétů je pak na plakátu už jen v několika větách shrnut osud obětí. Žádné informace o účelu nebo autorovi projektu. Ten se zjevně netýká jen Loun. Stejné plakáty se podle zjištění Deníku objevily i v dalších městech, například Pardubicích.

Jde o kampaň?

Kdo a co chce prostřednictvím plakátů, které zjevně nevznikaly „na koleně" u domácí tiskárny, sdělit, se zatím neví. Objevily se především na zastávkách městské autobusové dopravy i dalších frekventovaných místech. Dá se však odhadnout, že jde o pokus vyvolat strach a manipulovat míněním veřejnosti. Dost možná za účelem budoucího zisku politických bodů pro některou organizaci, která se vymezuje proti islámu nebo přijímání uprchlíků.

Jasné už ale je, že plakáty byly vylepeny nelegálně. Přinejmenším na prosklené zastávky, které patří městu. „Ty k podobným účelům neposkytujeme. K výlepům se používají jen výjimečně, pokud je to ve veřejném zájmu. Například pro oznámení, že nepoteče voda a podobně," uvedla Blanka Sunkovská, vedoucí odboru správy majetku lounské radnice.

„Pokud chce někdo něco vylepit, máme tu oficiální plochy. Ty nejsou tak drahé. V tomto případě jde o černý výlep, za který, pokud se podaří odhalit původce, obvykle následuje pokuta za přestupek proti veřejnému pořádku. Tento případ jsme předali policii, ale zdá se, že kvůli nemožnosti někoho identifikovat, se to nepodaří," tuší Radovan Šabata, starosta Loun.

Plakáty dlouho na místě nezůstaly, většina zmizela během čtvrtka. Nelegálně vylepované věci jsou průběžně likvidovány.