Hala se začala stavět před rokem, slavnostní zahájení proběhlo 1. listopadu. „Technický dozor investora musel z důvodu nepříznivého počasí, které spočívalo v silném větru a vysokých teplotách, několikrát zastavit práce na stavbě, čímž došlo ke zdržení betonáží,“ vysvětlil lounský místostarosta Vladimír A. Hons. Pro zhotovitele ze zdržení nevyplývají žádné finanční sankce.

Kdy se hala pro veřejnost poprvé otevře, vedení města zatím nerozhodlo. Je možné, že se tak stane až po skončení příští sezony na koupališti. Tedy až na konci léta. Rozhodnutí, zda v dalších letech bude plavecký areál v provozu po celý rok, nebo se na léto zavře, zatím také nepadlo. „V listopadu budeme v zastupitelstvu města řešit založení nové příspěvkové organizace, takže budeme mít dvě, které se budou starat o sportovní a volnočasové areály,“ vysvětlil starosta Pavel Janda.

Pod jednou organizací bude koupaliště, sauna a právě nová plavecká hala, pod druhou zimní stadion, letní cvičiště a v budoucnu i fotbalový areál.

„Budeme také řešit, kdo tyto organizace povede. Až bude jasno, tak s člověkem, který bude mít plaveckou halu na starosti, domluvíme její provozní záležitosti – jak bude otevřená, kolik měsíců v roce,“ přiblížil starosta Janda.

Miliony na zařízení a provoz

Město v připravovaném rozpočtu na rok 2020 vyčlení na provoz haly 15 milionů korun. „Počítáme s tím, že město bude provoz haly dotovat. Patnáct milionů korun není ale jen na provoz, peníze jsou určené i na to, kdyby bylo potřeba dokoupit nějaké zařízení,“ doplnil starosta.

Hala má sloužit také pro výuku plavání školáků, díky tomu Louny dostaly od státu čtyřicetimilionovou dotaci. Z celkové sumy 219 milionů korun bez DPH za výstavbu to není zanedbatelná částka. Letos se prostaví 80 milionů, v příštím roce zbylých sto.

Provoz plaveckých bazénu řeší města v regionu různě. Například velké aquaparky v Mostě a Chomutově mají otevřeno i přes léto, naopak plavecké bazény v Žatci nebo Postoloprtech se v červenci a srpnu zavírají.

Výstavba haly s plaveckým i zážitkovým bazénem a atrakcemi včetně tobogánu, vířivky a sauny je historicky nejvyšší investicí města. Louny ji budou platit z vlastních peněz, dotace a úvěru. Město si půjčilo od České spořitelny 180 milionů, úvěr zřejmě ale nevyčerpá celý.

Areál vyrůstá na místě staré plavecké haly z 80. let 20. století, tu kvůli velmi špatnému technickému stavu město v roce 2016 zavřelo.